'Retorik yayın ve analiz furyası var'

Giriş Tarihi: 7.3.2014

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Son 7-8 aylık dönemde gelişmekte olan ülkeler aleyhine yürütülen retorik bir yayın ve analiz furyası ortalarda dolaşıyor. Bunu iyi okumak lazım" dedi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son 7-8 aylık dönemde gelişmekte olan ülkeler aleyhine yürütülen retorik (yalnızca iknaya dayalı) bir yayın ve analiz furyasının ortalarda dolaştığını söyledi. Bunun iyi okunması gerektiğinin altını çizen Babacan, gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere göre daha yüksek performans gösterdiğini belirtti. Son 7-8 aydır yaşananları Asya krizine benzetenlerin olduğunu ve bunun gerçekle yakından uzaktan ilgisinin olmadığını vurgulayan Babacan, "İşini iyi bilen ve trendleri iyi okuyan yatırımcılar bu tür haberlerin arkasına takılmıyor. Kendi analizlerini yaparak yatırımlarına kararlılıkla devam ediyorlar" şeklinde konuştu.

SAĞLAM KAMU MALİYESİ

Türkiye'nin artık çok sağlam kamu maliyesine sahip olduğunun altını çizen Babacan, "Türkiye'nin geçen yıl brüt kamu borç stokunun milli gelire oranı yüzde 35'e düştü. Net kamu borç stokunun milli gelire oranı yüzde 15'e düştü" ifadelerini kullandı. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği'nin düzenlediği "VI. AVM Yatırımları Konferansı"nda konuşan Babacan, perakende sektörüyle ilgili yasa tasarısına da seçim sonrasında son halini vermek istediklerini açıkladı. Vatandaşı aldatacak türden iletişime izin veren bir yapının uygun olmadığını ifade eden Babacan, "Bazen görüyoruz. Bakıyorsunuz bir afiş açıyorlar 'kapatıyoruz' diye. Aradan üç ay, iki yıl geçiyor kapandığı yok. Bu dürüst bir alışveriş olmuyor. Ayrıca 'yüzde 50 indirim başladı' diye tabela asıyorsun. İndirimden önce 100 liraya satıyordun, tabelayı astıktan sonra üzerine 200 lira yazıyorsun. Zaten 100 liraya satıyordun. Bunlar da doğru işler değil" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Retorik yayın ve analiz furyası var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN