Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarlabaşı 360 40 kat prim yaptı

Kentsel yenileme projesi, Tarlabaşı'nın kaderini değiştirdi. Değerlenen bölgede eski binaların fiyatları 40 kat artarak 2 milyon dolara ulaştı. Tarlabaşı 360 projesindeki ofislerin yüzde 60'ı satılırken, konutlar mayısta satışa çıkacak

Giriş Tarihi: 8.3.2014
Türkiye' nin ilk kentsel yenileme projesi olan ve bu özelliğiyle referans proje niteliği taşıyan Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi kapsamındaki gayrimenkullerin değeri daha şimdiden 40 kat arttı. İstanbul'un tarihi muhitlerinden Tarlabaşı da kentsel yenileme projesiyle kentin en değerli semtlerinden biri haline geldi. İstanbul'un merkezindeki kültürel ve tarihi değerleri ve dokuyu yeniden hayata geçiren Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi'ndeki son gelişmeler, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile projeyi yürüten Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin tarafından düzenlenen toplantıda kamuoyuna anlatıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi'nin her şeyden önce bir uzlaşma çalışması olduğunu belirtti. Demircan, hak sahiplerinin yüzde 80'iyle anlaşma sağlanarak projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK
Demircan, projenin bölgeye ve İstanbul'a değer kattığını belirterek, "10 yıl önce 50 bin liraya satılan dairenin fiyatı 2 milyon dolara çıktı" dedi. Projeye başladıklarında binaların yüzde 40'ının metruk durumda olduğunu dile getiren Demircan, şunları söyledi: "Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi ile metruk binaların değeri daha şimdiden 40 kat arttı ve bölgedeki en değerli semtlerden biri oldu. Ancak bu proje sadece hak sahiplerinin bir kazanımı değil. Bölge, tarihi ve kültürel değerleri sayesinde İstanbul'da herkesin gurur duyacağı yepyeni bir cazibe merkezi olacak. Tarlabaşı'nın, başta turizm olmak üzere ekonomik açıdan birçok alanda İstanbul'a değer katacağına inanıyoruz."

FONLARDAN TALEP VAR
Projeyi hayata geçiren Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin, Tarlabaşı 360'ın 500 milyon lira maliyetle hayata geçirileceğini anlattı. Yetgin, projenin ofis bölümlerinde satışların devam ettiğini ve dünya çapındaki büyük fonlardan şimdiden yoğun talep aldıklarını belirtti. Feyzullah Yetgin şöyle devam etti: "Şu ana kadar 96 üniteden oluşan ofis bölümünde yüzde 60'lık satış oranlarına ulaştık. Ortalama metrekare fiyatı 7 bin 500 dolar seviyesinde. Dolar kurunu 2 liraya sabitledik. Konut ve rezidans bölümlerini ise mayıs ayında satışa sunmayı planlıyoruz."

ÖRNEK GÖSTERİLİYOR
Tarlabaşı'nın Okmeydanı, Kasımpaşa ve Örnektepe gibi diğer bölgelerde yapacakları projelere örnek teşkil edeceğini belirten Ahmet Misbah Demircan, projenin çok boyutlu olduğuna vurgu yaptı. Demircan, Tarlabaşı 360'ın bir koruma projesi olduğunu da ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarlabaşı 360 40 kat prim yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN