Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye parlayan yıldız'

Giriş Tarihi: 8.3.2014

Dünya ekonomisine yön veren Milletlerarası Ticaret Odası'nın yönetimi Türkiye'deki ekonomik potansiyele hayran kaldı. ICC Başkanı McGraw "Türkiye parlayan yıldız. Dünya dikkatle sizi takip ediyor" ded

Dünya ticaretine yön veren isimler İstanbul'da Türkiye ekonomisine duydukları güveni anlattı. "Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye" paneli için Türkiye'ye gelen Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve S&P'nin de içinde olduğu McGraw Hill Financial Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Harold McGraw, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da olduğu toplantıda Türkiye'nin parlayan yıldız olduğunu söyledi.

'DÜNYA SİZİ TAKİP EDİYOR'

40 ülkede 280 ofisiyle uluslararası yatırımcılara danışmanlık yapan grubun başkanı McGraw, "Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'nın tam ortasında bir yerdesiniz. Bu bölgede hep bir takım gerilimler var ama yine de siz toplumunuza nasıl bakacağınızı, onlarla nasıl ilgileneceğinizi, ülkenizi nasıl büyüteceğinizi ve halkınızı nasıl koruyacağınızı çok güzel bir şekilde gösteriyorsunuz. Öyle bir örnek ki bu, gerçekten dünyanın geri kalanı çok büyük bir dikkatle sizi takip ediyor" diye konuştu.

MUHTEŞEM BİR ÖRNEKSİNİZ
Panelin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Harold McGraw, gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye'nin konumuna ilişkin şunları söyledi: "Mali kriz gelişmiş ülkeler arasında sarsıcı olurken, gelişmekte olanların ön plana çıkmasına katkıda bulundu. Türkiye bu konuda muhteşem bir örnek. Diğer gelişmekte olan piyasalara kıyasla Türkiye çok ileri bir düzeyde. Büyümeyi sürdürüyor."

ABD'DE FAİZ ARTIRIMI GELEBİLİR
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu söyledi. Zeybekci, hem Türkiye'deki hem de uluslararası piyasalardaki oyuncuların bunun farkında olduğunu belirterek, bu nedenle önümüzdeki dönemde küresel düzeyde Türkiye'ye olan güvenin devam edeceğini vurguladı. Zeybekci, "Sermaye gelişmiş ülkelere daha fazla akacak. Hatta sürecin sonunda ABD'de faiz artırımı dahi gelebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye parlayan yıldız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN