Yönetimin yarısı kadınlardan

2023 hedeflerine ulaşmanın yönetimde kadına daha fazla yer vermekten geçtiğini savunan TÜGİK'ten örnek hamle geldi. Federasyonun yönetiminin yarısı kadın

Giriş Tarihi: 8.3.2014
Kadınının ekonomideki yerini artırmak için başlatılan topyekün harekete, Türkiye Genç İşadamları Federasyonu'ndan (TÜGİK) da destek geldi. TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, Türkiye'nin ekonomideki büyük hedeflerine ulaşabilmesi için daha fazla kadını işgücüne dahil etmesi gerektiğini belirtti. Kadınların hiçbir alanda nüfusları oranında temsil edilmediğine dikkat çeken Güral, genç işadamları olarak örnek bir uygulama başlattıklarını dile getirdi. Pozitif ayrımcılığa giden TÜGİK yönetim kurulunda her iki koltuktan birinde kadın oturuyor. Halen azımsanmayacak sayıda kadının ekonomik, kültürel ve sosyal sorunlarının olduğuna dikkat çeken Güral, "Bu her alanda olması gereken bir uygulama. Türkiye ekonomisinin, global hedeflerine ulaşması için kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 28'den 50'lere çıkarılmalı" dedi.

TOPLUMSAL HAREKET GEREK

Kadın iş dünyasındaki başarısının birçok örnekle kanıtlandığını ifade eden Güral, şöyle konuştu: "Bu sadece Türkiye değil, dünyanın zaafı. Kadının ekonomideki yerini artırarak krizlerle mücadelede ciddi bir avantaj sağlanabilir. Bunun için sadece devlet değil özel sektör ve yerel yönetimler adım atmalı."

PEMBE YAKA PROJESİ HAYATA GEÇİRİLMELİ
Başkan vekilliği dahil yönetiminin yüzde 50'sini kadınlara teslim eden TÜGİK'in projeleri arasında aslan payını kadına yönelik olanlar alıyor. Başkan Erkan Güral, "Evde oturan genç kızların işgücü piyasasına katılması ve girişimciliğin önünün açılması için 'Pembe Yaka Projesi'ni hayata geçirdik. İş kanununda da böyle bir ayrımın yapılması son derece yerinde olacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yönetimin yarısı kadınlardan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN