Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aranan babayiğit bulundu

Giriş Tarihi: 10.3.2014
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretimi konusunda aradıkları babayiğidi bulduklarını söyledi. Bakan Işık, "Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyuracağız. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz" diye konuştu. Dünyada konvansiyonel, hybrid ve elektrikli otomobil üretimi olduğuna değinen Işık, elektrikli üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Işık, "Elektrikli otomobilde somut adımlar atıldı. Hybrid'de de dikkatli bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda ne yapacağımızı seçimlerin ardından gündemimize alacağız" dedi.

LİDER OLABİLİRDİK

Türkiye'de 1960'lı yıllarda "Devrim" adında yerli bir otomobilin üretildiğini hatırlatan Bakan Işık, şunları söyledi: "Devrim dönemin iktidarı tarafından milli bir projeye dönüştürülmüş olsaydı Türkiye günümüzde önemli otomobil üreticilerinden biri haline gelirdi. Bu hataların tekrarlanmaması için çok dikkatli bir çalışma yürütüyoruz."

20 PROJE BAŞVURU YAPTI
Tübitak, geçen yıl temmuz ayında yaptığı açıklamada yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek yerli elektrikli araç üretimi çağrısına 20 proje başvurusunun geldiğini duyurmuştu. 'Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi' başlıklı çağrıya gelen başvurular üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) ile Elektrikli Araç Üretici Kuruluşları'nın (AÜK) oluşturduğu konsorsiyumlar tarafından yapılmıştı. Başvuruların yarısı ilk aşamayı geçmeye hak kazanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aranan babayiğit bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN