Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna Suriye olmaz

Türk-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Çetin, Ukrayna'da Suriye vakası yaşanmayacağını belirterek, "Yeni kurulacak hükümet reformlar yaparsa bu durumu ülkemiz avantaja çevirebilir" diyor

Giriş Tarihi: 10.3.2014
DEİK Türk-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, Kırım gerginliğiyle başlayan ABD-Rusya krizini ve Ukrayna'nın geleceğini değerlendirdi. Bölgenin ikinci bir Suriye olmayacağını söyleyen Çetin, "Bu kriz uzun vadede Türkiye'ye yarar" diyor.
Ukrayna krizi Türkiye'yi nasıl etkiliyor?
2.2'si ihracat, 4.5'i ithalat olmak üzere toplam 6.7 milyarlık dolarlık ticaret hacmimiz var. En çok yaş meyve- sebze ile tekstil ve deri ihraç ediyoruz. İthalatta ise ilk sırada demirçelik ve hurda var. Türk yatırımları 3 milyar doları bulmuş durumda. Ukrayna'da 770 Türk şirketi bulunuyor. 2 bin 500 Türk öğrenci orada eğitim görüyor. Şu anda Türkler'in açtığı mağazalardan kapanan yok ama ciddi anlamda ciro düşüşü yaşandı. Bankacılık sisteminde problem var. Para birimleri ciddi anlamda değer kaybettiği için buradan gönderdiğiniz malı ülkelerinde kontratlar olduğundan dolayı zararına satmak zorunda kalıyorlar. Bu durum uzun zamandır sürüyor. İhracatımız bir miktar düşer, ama sonra toparlanır.
Hem ekonomik hem siyasi kriz... Toparlanır mı?
Ülke şu anda dibe vurmuş durumda. 135 milyar dolar borcu var. Alım gücü yüzde 18.75 düştü. 6 aydır memurlar maaş alamıyor. Yaşlı bir nüfus var. AB'nin 11 milyar dolar vereceğine yönelik haberler var. Ukrayna Büyükelçisi ile konuştum. Türkiye'den de yardım bekliyorlar. Projeler bazında anlaşmalar yapabileceğimiz söylüyorlar. Bunları Başbakan Yardımcımız Ali Babacan'a ilettim. Burada şu anda bakkal hesabı gibi bir durum var. Kasaba düzeni olan ülkelere ne kadar para verirseniz, gider. 25 Mayıs'ta yapılacak seçimlerin ardından kurulacak hükümetin demokratikleşme paketleri, anayasa reformları ve yolsuzlukla mücadele kanununu süratle çıkarması gerekiyor. Bunlar yapıldıktan sonra Türkiye bölgede avantajlı konuma gelebilir.
Ukrayna bu süreçte Avrupalı olur mu?
Ülkede Rusya'nın etkinliği hiçbir zaman azalmaz. Savaş olacağını hiç sanmıyorum. Ukrayna ile Rusya'nın savaşması bizimle Azerbaycan'ın savaşması gibi bir şey. Ukrayna'nın batısında radikaller var. Onlar Rus değil ama güçleri yok. Bölgenin yeni bir Suriye vakası olacağını düşünmüyorum. ABD-Avrupa ve Rusya eninde sonunda masada bir çözüm bulacaktır.

HALK KIRIM'I ONAYLAR
Kırım'dan sonra Sivastopol da Rusya'ya bağlanıyor. Bu süreci nasıl etkiler? Ukrayna olan bitene itiraz ediyor ama yapacak bir şeyi yok. Rusya'ya ekonomik ve askeri açıdan kafa tutma şansı yok. ABD ile Rusya arasında soğuk savaş durumu devam edecektir. 16 Mart'ta Kırım için referandum var. Bence referandumdan da Rusya çıkacaktır. Bakın, Kırım'da nüfusun yüzde 60'ı Rus, yüzde 25'i Ukraynalı, yüzde 12-13'ü Tatar, yüzde 2-3'ü de Ermeni, Rum veya Azeri. Sivastopol Valisi Rus. Referandum olsa sonuç değişmez. O zaman ABD ya da AB ne diyecek?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna Suriye olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN