En maçosu Türk erkeği

Giriş Tarihi: 11.3.2014
Kadına bebek bakımından, çocukların ödevine, ev işlerinden mutfağa kadar her alanda yardımcı olan erkeklerin dünya karnesi çıkarıldı. OECD'nin araştırmasına göre erkeklerin "hayat müşterektir" anlayışı ülkeden ülkeye değişim gösteriyor. Araştırma ev işlerinde eşlerine en az yardım eden erkeklerin Hintliler olduğunu ortaya çıkardı. Türkler ise ne yazık ki listede Hintliler'i takip ederek ne kadar "kazak" olduklarını tüm dünyaya ispatladı. OECD rakamları gösteriyor ki, Türk erkeği günde sadece 21 dakikasını karısına yardım ederek geçiriyor.

SLOVENLER BİRİNCİ

Eşine en çok yardım eden erkeklerin 114 dakika ile Slovenya'da olduğu belirlendi. İkinci 107 dakikayla Danimarka, üçüncü sırada ise 105 dakikayla Estonya yer alıyor. Hindistan'da ise erkeklerin ev işlerine ayırdığı süre 19 dakika. Türkiye'de yapılan araştırmalar babaların çocuk yetiştirmede son yıllarda daha çok görev üstlendiklerini gösteriyor. Erkekler evde çocuklarla oyun oynamak, onları yatırıp kitap okumak gibi "hafif" işlerle ilgileniyor. Türk erkeği ev işlerine sıcak bakmıyor. Geleneklerine aykırı bulduğu için ev işlerini kadının yapması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca bu konuda uzmanlığı olmadığını savunuyor. Türk erkeklerinin yaptığı ev işlerinin başında fatura ödemek, araba yıkamak, alışverişe gitmek ve çocukları sinemaya götürmek geliyor.

Dünya taş fırın erkeği haritası
Çin, Japonya ve Kore'de de erkeklerin eşlerine ev işlerinde daha az yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bu ülkelerin geleneklerine göre kadınlar, çocuk ve ev işleriyle ilgilenmekle görevli. Buna karşılık erkeğin kazancı ailenin geçimi için yeter görülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En maçosu Türk erkeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN