Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorumluluk sigortalarına talep giderek artacak

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, ürün ve hizmetlerin kusurundan kaynaklanan riskler nedeniyle üçüncü şahıslara verilen zararın ürün sorumluluk sigortasıyla karşılanabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 12.3.2014
Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, sorumluluk sigortaları hakkında açıklamalarda bulundu. Ürün sorumluluk sigortasıyla, üretilen ve/veya satılan ürün veya hizmetlerin kusurundan kaynaklanan riskler nedeniyle üçüncü şahısların zararlarının karşılandığını söyleyen Pamukçu, "Kusursuz ürün veya hizmet günümüz teknolojisinde olanaksızdır. Bu nedenle dünyada çok yaygın olan ve kanunlarla desteklenen bu poliçeyle talep edilecek yüksek tazminat taleplerini karşılamak ve aynı zamanda toplum menfaatlerini de gözetmek gibi bir yükümlülüğü bulunmaktadır" diye konuştu. Küreselleşme sürecinin etkisi, Türkiye'de yapılan yatırımlar ve AB uyum faaliyetlerinde kaydedilen gelişmeler de göz önüne alındığında ürün sorumluluk sigortalarına olan talebin giderek artacağını vurgulayan Pamukçu, şu an için genel olarak tüm sorumluluk konularına karşı kamusal bilincin çok yüksek olmadığına değindi. Bu durumun hızla değişeceğini öngören Pamukçu, buna paralel olarak yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte finansal sigortalar alanındaki tüm sigorta ürünlerine olan ihtiyacın giderek artacağını dile getirdi.

'SERİ ÜRETİM ÖNGÖRÜLEMEYEN TEHLİKELER YARATABİLİYOR'
Türk Nippon Sigorta'nın faaliyette bulunulan süre nedeniyle henüz bu konuda kayda değer bir hasarla karşılaşmadığını belirten Pamukçu, konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: "Buna rağmen konuyu genel olarak değerlendirdiğimizde, firmalar her ne kadar tedbirli olursa olsunlar, seri üretim her zaman önceden öngörülmesi mümkün olmayan birtakım tehlikeleri beraberinde getirmektedir. Ürünün müşteriye ulaşma zincirinin herhangi bir aşamasında sorun yaşanabilir. Tedarikçilerle ilgili riskler gibi hususları kontrol altına almak mümkün değildir."

'SORUMLULUK RİZİKOLARINDA GÜVENCE ÖNEMLİ'
İşletmelerin, faaliyeti sırasında birçok sorumluluk rizikosuyla karşı karşıya kalabileceğine değinen Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, "Ürün sorumluluğu rizikosu bunlardan sadece biridir. Sigortacılar, işletmelerinin sorumluluk rizikolarından kaynaklanabilecek hukuki sorumluluklara karşı sigorta güvencesi isteyen firmalara, firmalarının geleceğini ve mal varlıklarını tehlikeye atmak istemiyorlarsa işletmelerinin bütün sorumluluk rizikolarını teminat altına almalarını tavsiye etmektedir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorumluluk sigortalarına talep giderek artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN