Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açık 10 ay sonra düşüşe geçti.

Cari açık 4.9 milyar $'la beklentilerin altında kaldı. 10 ay aradan sonra yıllık açık 64 milyara geriledi. Ekonomistler "Cari açıkta en kötü geride kaldı" diyor

Giriş Tarihi: 13.3.2014
Cari açık 10 ay aradan sonra 64.9 milyar dolardan 64 milyara geriledi. Yılın ilk cari açık verisi 4 milyar 877 milyon dolar ile piyasa beklentisinin altında gerçekleşti. Böylece cari açığın milli gelire oranı yüzde 8 oldu. Ocak ayında ihracat yıllık yüzde 8 artışla ithalatın üzerinde gerçekleşti. Merkez Bankası Ödemeler Dengesi verilerine göre, sermaye hesabında Lehman krizinden bu yana ilk defa 3.1 milyar dolarla en yüksek çıkışlardan biri oldu. Buna karşılık net hata noksan kaleminde 2.2 milyar dolar giriş yaşandı. Altın hariç döviz rezervi şubatta 104 milyardan 106 milyar dolara yükseldi. Aralıkta 4 milyar dolar olan 12 aylık kümülatif altın ve enerji hariç cari açık 2.7 milyar dolara geriledi. Ekonomistler bu veri ile cari işlemler açığında en kötünün bu yıl için geride kalmış olabileceğini tahmin ediyor. Cari açığın yıl sonunda GSYİH'nin yüzde 5'ine düşmesi bekleniyor.

DOLAR VE FAİZ ÇIKTI
ABD ve Çin ekonomisine yönelik belirsizlikler, Ukrayna'ya yönelik endişeler, iç siyasetteki gelişmeler nedeniyle dolar 2.26 TL'ye yaklaştı. 10 yıllık tahvil faizi tarihi zirve seviyesine geldi. 2 yıllık gösterge tahvilin faizi de Temmuz 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açık 10 ay sonra düşüşe geçti.
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN