Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobius 'Şok'a girmiş

Giriş Tarihi: 13.3.2014

Türkiye'de perakende pazarı ünlü fon yöneticisi Mark Mobius'un da ilgisini çekti. Mobius'un gelişmekte olan piyasalara yönelik kurduğu TSEMF IV fonu 2013'te en önemli yatırımını Yıldız Holding'e ait Şok'a yaptığını açıkladı

Son dönemde perakende pazarında artan satın almalar ünlü fon yöneticisi Mark Mobius'un da iştahını kabarttı. ABD'li ünlü fon yöneticisi Mark Mobius, 2012'de kurduğu gelişmekte olan ekonomilere yönelik fonu Templeton Strategic Emerging Marketing Fund IV (TSEMF IV) ile Türkiye'ye 33.4 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. Mobius'a ait TSEMF IV adlı yatırım fonundan yapılan açıklamada, 220 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşan fonun 2013'de 3 büyük yatırıma imza attığı belirtildi. Fonun, toplam bedeli 59 milyon dolar olan yatırımları arasında en büyük payı ise Yıldız Holding'e ait Şok Marketler aldı.

YÜZDE 10'UNU ALDI
Mobius'e ait fon, ekimde gerçekleştirdiği operasyonla Şok Marketler Ticaret A.Ş.'nin yüzde 10'unun sahibi oldu. Türkiye'de perakende pazarının büyüdüğüne dikkat çeken fonun açıklamasında Şok Marketler'in 2 bin 200 mağazaya sahip olduğu hatırlatıldı. TSEMF IV fonunun cazip pazarlara odaklandığını açıklayan Mobius, ümit vaat eden şirketleri belirlediklerini dile getirdi. Yıldız Holding 2011'de iştiraki Gözde Finansal kanalıyla Şok'u almıştı. Yıldız Holding, Şok için Migros'a 600 milyon lira ödemişti.
Ukrayna'da kalmaya devam edeceğini geçen hafta açıklayan Mobius, "Ukrayna borsasında gördüğümüz fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobius 'Şok'a girmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN