Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı, Rusya ile ipleri koparıyor

Giriş Tarihi: 14.3.2014
Batı ile Rusya arasındaki gerginlik her geçen gün tarafların yeni açıklamalarıyla tırmanıyor. Son olarak Avrupa Birliği, Ukrayna krizinde ABD'yi desteklemeye ve Kırım'a el koymasından dolayı Rusya'yı cezalandırmaya kararlı olduğunu gösteren bir dizi yaptırımın çerçevesini kabul etti. Belgede çerçevesi açıklanan AB yaptırımları da Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ihlalinden sorumlu görülen kişilere karşı seyahat yasakları ve varlıklarının dondurulması gibi önlemler getiriyor. Bu kişilerin isimleri henüz açıklanmadı. ABD Başkanı Barack Obama da Washington'da Ukrayna Başbakanı Arseny Yatseniuk'la görüşmesinden sonra "Ukrayna'nın yanında olacağız" dedi.

MERKEL SERT ÇIKTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya'nın Kırım krizinde Ukrayna'nın zayıflığını istismar ettiğini açıkladı. Ukrayna'ya yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Merkel, ülkedeki durumun Kosova krizi ile karşılaştırılamayacağının altını çizdi. Merkel, Ukrayna krizinin askeri müdahale ile çözülemeyeceğini belirtti. Ukrayna ile yaptıkları işbirliğinin Rusya'yı hedeflemediğini söyleyen Merkel, risklerin artmasının AB'den Rusya'ya yeni yaptırımlara neden olabileceğini ifade etti.

Bugüne kadar Batı'nın her türlü yaptırım açıklamasına karşı aynı sertlikte yanıt veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa ve ABD karşısında yalnızlaşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı, Rusya ile ipleri koparıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN