Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çarkları durduramadılar

17 Aralık'ta başlatılan ekonomik darbe tutmadı. Sanayi üretimi ve ihracat rekorla yıla başladı. Cari açık düştü yabancılar geliyor

Giriş Tarihi: 14.3.2014
17 Aralık'ta başlatılan ekonomiye darbe operasyonu tutmadı. Yılın ilk ayında gelen veriler ekonomiye 'karamsarlık' pompalamak isteyenleri yanılttı. Seçim öncesinde sanayi üretimi ve ihracattaki gelişmeler üretim çarklarının döndüğünü ortaya koyuyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan, büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi 27 ayın zirvesine çıkarak, ocakta yıllık yüzde 7.3 artış gösterdi. Sanayideki güçlü artışın nedeni ise ihracat. 12 milyar dolarla ocak ayında rekor kıran ihracatçı sanayi üretimini sırtladı.

YATIRIM İŞTAHI

Yıllık büyümede en büyük katkıyı ekonomik performansın ana belirleyicisi ara malı üretimi yaptı. Yüzde 7.3'lük artışın 3.5 puanı ara malı üretimindeki artıştan geldi. Yatırım iştahının bir göstergesi olan sermaye malı üretimi de yıllık üretim artışının 1.96 puanını karşıladı. Yani veriler ilk çeyrek büyümede özel sektörün katkısının süreceğini gösteriyor. İmalatta ise ana metal, gıda, tekstil, kimya gibi sektörler hız kazanırken, otomotivde bir miktar kan kaybı var. Birçok çevrenin Türkiye'nin yumuşak karnı diye gösterdiği cari açık ise 10 ay aradan sonra düşme eğilimine girdi. Yıllık açık 64.9 milyar dolardan 64 milyara geriledi.

KARA PROPAGANDAYA RAĞMEN GELDİLER
"Yabancı sermaye endişeli" diyen TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'ın peşine takılan hatta siyasi risk nedeniyle 2 milyar dolarlık yatırım işleminin askıya alındığı iddiasında bulunan TUSKON Başkanı Rızanur Meral'i bizzat yabancı sermaye yalanladı. Son iki ayda başta Asyalı şirketler olmak üzere 9 yabancı yatırımcı önemli ortaklıklar yaptı.

AVRUPA'DAN ASYA'YA HERKESİN GÖZÜ TÜRKİYE'DE
Son iki ayda gelen yabancı yatırımcılar arasında Çin'in en büyük bakır üreticisi Xiangxi Copper, Hintli Sonalika, Japon sanayi şirketi Marubeni gibi büyük firmalar bulunuyor. Ayrıca, Mitsubishi Electric Türkiye, Klima Plus'ı satın aldığını açıkladı. İngiliz Tarsus Group, Türkiye'deki 4'üncü şirketini aldı. İtalyan şirket Caprari S.p.A, Konyalı Polmot Motor Makine'ye ortak oldu. İspanyol SAICA OMK Oluklu Mukavva'yı, Fransız Alstom ise Deltom'un yüzde 30'unu aldı.

KOBİ'LER TEŞVİKLERE HÜCUM ETTİ
kobi'lerin yatırım iştahı da kesilmedi. Şirketler, ilk 2 ayda önceki yıla göre yatırımlarını yüzde 3 artırdı. Yatırımlarda devlet teşvikleri etkili oldu. 1 Ocak'ta başlayan teşviklerden 23 bin KOBİ istifade etti. İlk iki ayda 460 milyon TL'lik yatırım gerçekleşti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarkları durduramadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN