Ücret komisyon düzenlemesi mayısta

Giriş Tarihi: 14.3.2014
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, ücret ve komisyonlarla ilgili düzenlemeyi mayıs ayı sonuna kadar tamamlayacaklarını söyledi. Kanunun bunu yapmak için kendilerine zaman verdiğini hatırlatan Öztekin, "Süre bitene kadar düzenleme yapılacak. Komisyonun nasıl alınacağı ve bu konudaki standartlar belirlenecek. Çalışmalar mayıs sonuna kadar biter diye düşünüyorum" dedi. 3. Arap-Türk Bankacılık Forumu'nda konuşan BDDK Başkanı, Türk Ticaret Bankası'nın yeni lisans alması ve katılım bankacılığı yapacağına yönelik ise şu bilgileri verdi: "Bankayla ilgili kanuni düzeleme gerekiyor. Bunun bizimle ilgisi yok. Ziraat ve Halk Bankası konuşuluyor. Kanun seçimden sonra çıkar diye düşünüyorum."

DÜŞÜŞ GEÇİCİ

Bankacılık sektörünün ocak ayı dönem net kârlarının düşük çıkmasıyla ilgili olarak da Öztekin, şunları kaydetti: "Kârda geçici düşüş oldu. Bunda baz etkisinin yanı sıra yaptığımız birtakım düzenlemelerin rolü var. Genel karşılık düzenlememiz de sonuçları etkiledi. Dolayısıyla bir ayı kıyaslamak çok yanlış olur. Ama genel itibarıyla sağlıklı bir sektörümüz var. Bizim önemli tamponlarımız var. Bu yıl sektörünün kârı 2013 rakamlarını bulur. Kredi büyümesinin yüzde 15 civarında olacağını tahmin ediyorum." Öztekin, sektörün sağlamlığı sayesinde dünyada krizin etkileri devam ederken, Türk bankacılık sektörüne yabancı ilgisinin sürdüğünü anlattı.

KISA SÜREDE 'KATILIM'I KURACAĞIZ
Forumun açılış konuşmasını yapan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da "Mayıs ayından itibaren çok şeffaf ve çağdaş ücret ve komisyon uygulamalarını hep birlikte göreceğiz" dedi. Katılım bankacılığı konusunda da ciddi hazırıkları olduğunu söyleyen Hüseyin Aydın, "Bir tarih vermiyorum. Çok uzun olmayan bir süreçte Ziraat, katılım bankasıyla huzurlarınızda olacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ücret komisyon düzenlemesi mayısta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN