Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli dostu konuta teşvik

Giriş Tarihi: 15.3.2014

Engellilere uygun konut projelerinde ilk adımı atan TOKİ, özel sektörden sonra yerel yönetimlere de model oldu. Pendik Belediye Başkanı Şahin, engelli yaşamı kolaylaştıran ve ucuz konut yapan şirketlere % 20 ruhsat teşviki getirdiğini açıkladı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) yaklaşık beş yıl önce Türkiye'de uygulamaya geçirdiği engelli konut çalışmalarına yerel yönetimlerden de destek geliyor. Engellilerin hayatını kolaylaştıracak şekilde tasarlanan konut projelerine yerel yönetimler ruhsat aşamasında ücret indirimiyle teşvik veriyor. Bu konuda ilk adımı atan Pendik Belediyesi oldu. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, engelli dostu ev yapan ve ucuza satan müteahhitlere imar ve iskan ücretlerinde indirim yapılacağını açıkladı. Şahin, Pendik'te inşaat yapan firmalara daire sayısının yüzde 5'ini engellilere uygun tasarlayıp ucuz fiyattan sattıkları takdirde imar ve iskan ücretinde yüzde 20 indirim sağlanacağını söyledi. Hedef Pendik'te yılda 400 adet engelli dostu konutun inşa edilmesi.

İHTİYAÇ HALİNE GELDİ

8.5 milyon engellinin yaşadığı Türkiye'de, bu grubun ihtiyaçlarına yönelik konut projeleri tasarlamak bir süredir hükümet ve STK'ların öncelikli konuları arasında. Türkiye Sakatlar Federasyonu'nun Gaziantep'te engelliler için hem fiyat hem de yaşam kolaylığı sunan konut projesi vatandaşlardan büyük ilgi ve talep görmüştü.

PENDİK'TE BİR AYDA SEKİZ YATIRIM TAMAM
Bir ayda sekiz büyük yatırımı tamamlayarak hizmete açan Pendik Belediyesi, yeni dönem projeleriyle ilçede hayatı daha konforlu hale getirecek hamlelere hazırlanıyor. Pendik Belediye Başkanı Şahin, bu kapsamda yeni dönemde özellikle engellileri ev sahibi yapmak amacıyla hazırladıkları projenin büyük önem taşıdığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli dostu konuta teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN