Doğu tekstil üssü oluyor

Büyükşehirlerde kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntı çeken hazır giyim firmaları çareyi Doğu'da buldu. Teşvikler ve çözüm sürecini fırsat bilen Sabra Tekstil, Adıyaman'a 1 milyon liralık yatırım yapma kararı aldı

Giriş Tarihi: 16.3.2014
Döviz kurundaki artış ve Avrupa pazarının yeniden canlanmasıyla şaha kalkan hazır giyim sektörü, büyükşehirlerdeki işçi bulma sıkıntısını Doğu'da aşacak. Doğu ve Güneydoğu'ya verilen teşvikler ile çözüm süreci de bölgedeki yatırım ortamını iyileştirince firmalar üretimlerini bu bölgelere kaydırmaya başladı.

ADIYAMAN'A 1 MİLYONLUK YATIRIM

Bölgeye yatırım kararı alan firmalardan biri de Sabra Tekstil. Kadın hazır giyiminin önemli oyuncularından biri olan Sabra'nın sahibi Sabri Yılmaz, İkitelli ve Haramidere'deki konfeksiyon üretimini Doğu'ya taşımaya karar verdi. Uzun süreden beri memleketi Adıyaman'ın Gerger ilçesinde 65 kişinin çalıştığı bir atölyesi olan işadamı, şimdi de 6'ncı bölge teşvikleri kapsamında Adıyaman OSB'ye 1 milyon TL'lik yatırımla konfeksiyon fabrikası kuracak. Sabri Yılmaz, "OSB'de 9 bin metrekarelik arazide üretim yapıp, 200 kişiye istihdam sağlayacağız. Üretim bu yıl sonu başlayacak. Yine aynı OSB'de 100 kişinin çalıştığı bir atölyem daha var" dedi.

İŞÇİLERE EĞİTİM VERİYOR
İstanbul' da üretim yapmanın sıkıntılı hale geldiğini dile getiren Yılmaz, çözüm süreciyle birlikte yatırımcıların bölgeye daha güvenle baktığının altını çizerek şöyle konuştu: "İstanbul'da iş var işçi yok. Oysa Doğu'da durum farklı. İnsanlar iş istiyor. Ben bunun aynı zamanda sosyal sorumluluk olduğunu da düşünüyorum. Ancak buradaki işgücünü kalifiye yapmak için eğitim şart. Ben atölyelerimde eğitim de veriyorum." Geçen hafta İstanbullu ve Egeli hazır giyim firmalarının Mardin ve Şırnak'taki okul, halk eğitim merkezlerine dikişten overlok makinesine, ütüden kumaşa 500 bin TL'lik bağış yapması da bölgedeki işgücüne önemli bir katkı sağladı. Bunun devamının gelmesi bekleniyor. Okuldan mezun olan genç kızlar artık dikişi bilerek hayata atılacak. Büyükşehirlerdeki işçi sorunu da böylece çözülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu tekstil üssü oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN