Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlara pozitif 'kreş' ayrımcılığı

Hükümet, 'düşük fiyatlı' kreş açan kadınlara özel destekler sağlamak için harekete geçti. Pakette faizsiz kredi, vergi indirimi ve sigorta prim desteği var

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Hükümet düşük ücretli kreş açmak amacıyla bir araya gelen kadınları desteklemek için harekete geçti. Çocuklu kadınların istihdama kazandırılması, kreş fiyatlarının aşağı çekilmesi ve sayılarının artırılması amacıyla hazırlanan pakette, faizsiz kredi kolaylığı, vergi indirimleri ve sigorta prim destekleri yer alıyor. Türkiye genelindeki kreşlerin durumlarına yönelik inceleme yapan Aile, Kalkınma ve Sağlık bakanlıkları kreşlerle ilgili bir rapor hazırladı. Rapor, 700 liradan başlayıp 2 bine kadar çıkan kreş fiyatlarının özel sektörde çalışan orta gelirli kesimin kreşten faydalanamadığı gerçeğini ortaya koydu. Bu nedenle işten ayrılmak zorunda kalan kadının iş hayatından uzaklaştığı görüldü.

ŞEHİR MERKEZLERİ ODAKLI
Sağlanacak desteklerle, düşük ücretli kreş açılmasının yaygınlaştırılması ve tüm kesimlerin bu olanaktan faydalanabilmesi hedefleniyor. Düşük ücretli kreşlerin açılmasıyla ilgili desteklerin şehir merkezlerini kapsaması planlanıyor. Yapılan araştırmalara göre kreş ihtiyacı çekirdek ailelerin ağırlıkta olduğu Batı'da daha fazla hissediliyor. Doğu'da "geniş aile" geleneğinin yaygın olması nedeniyle çocukları güvenilir bir yere emanet etme sıkıntısı yaşanmıyor.

MASRAFLAR GİDER GÖSTERİLECEK
Hazırlanan teşvik paketiyle özel şirketlere de kreş desteği sağlanacak. Buna göre şirketler, kreş harcamalarının tamamını "gider" olarak gösterebilecek. Bu yolla özel sektörün kreş açmaya cezayla değil teşvikle özendirilmesi hedefleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlara pozitif 'kreş' ayrımcılığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN