Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FED çekilmeye devam ediyor

ABD Merkez Bankası aylık varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltırken faiz kriteri olarak bilinen yüzde 6,5'lik işsizlik hedefinden vazgeçti

Giriş Tarihi: 20.3.2014
Janet Yellen'ın başkanlık görevine gelmesinin ardından ilk toplantısını yapan ABD Merkez Bankası (FED), aylık tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltarak 55 milyar dolara düşürdü. FED, faiz oranlarında ise değişiklik yapmadı. FED, ekonomiye destek olmak için yürüttüğü aylık 85 milyar dolar büyüklükteki varlık alımlarını aralık ayında 10 milyar dolar azaltarak geri çekilmeyi başlatmış, ocak ayında da alımları 10 milyar dolar azaltarak 65 milyar dolara indirmişti. FED Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), 18-19 Mart tarihlerinde iki gün süren toplantısının sonuçları Türkiye saati ile dün akşam açıklandı.

POLİTİKA DEĞİŞTİ

FED ayrıca sözlü ileriye dönük yönlendirme politikasında da değişikliğe gitti. FOMC, faiz arttırımlarının ne zaman başlayacağına karar verirken bundan sonra işsizlik oranına bir belirleyici olarak bakmayacak. FED, faiz kararını verirken bundan sonra işsizlik oranının yüzde 6,5 eşiğinin altına inip inmediğine değil, maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine doğru sağlanan ilerlemeye bakacak. FOMC açıklamasında bu konuya ilişkin olarak, "Faiz arttırımına karar verme sürecinde FED, bilgileri geniş bir bantta değerlendirecek" ifadelerine yer verdi. FED ayrıca ilk kez enflasyon ve işsizlik oranı uzun vadeli trendlerine döndükten sonra da kısa vadeli faizleri normaden düşük tutabileceğini vurguladı.

YELEN: DESTEK SÜRMELİ
FED yetkilileri, faizde ilk artışın 2015 yılında olacağı tahmininde bulunurken, Janet Yellen, faizlerin düşük kalmaya devam edeceğine işaret etti. Yellen, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, işsizlik istenen seviyeye gelse, enflasyon hedefe yaklaşsa da ekonomideki zayıf seyrin faizlerin düşük kalmasını gerektirdiğini ve FED desteğinin sürmesine ihtiyacı doğurduğunu belirtti.

ALTIN BİR AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
ABD'de önceki gün açıklanan verilerin beklentilerden iyi gelmesi ve Putin'in Ukrayna konusunda yaptığı açıklamaların Kırım'a ilişkin kaygıları azaltması, küresel risk iştahını arttırırken güvenli liman varlıklarında satışlar görüldü. Haftanın ilk işlem gününde son altı ayın en yüksek seviyesi olan 1.392 dolara kadar yükselen altının ons fiyatı söz konusu gelişmelerin etkisiyle dün 1.340 dolara kadar geriledi. FED'in kararının açıklanmasının ardından ise altının ons fiyatı 1.330 doların altına inerek bu ayın en düşük seviyesini gördü. FED'in kararıyla birlikte euro dolar paritesi de 1.3810'a indi. Gün boyu karışık seyir izleyen borsalarda ise yüzde 0,5 ile 1 arasında düşüşler yaşandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FED çekilmeye devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN