Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Twitter gereğini yapsın"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter'a tedbir amaçlı erişim engellenmesinin mahkeme kararının uygulanmaması sonucu verilmiş bir karar olduğunu, yasakçı bir zihniyetten kaynaklanmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 21.3.2014 11:59
TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Şimşek, konuşmasının başında Nevruz'un güzel başlangıçlara vesile olmasını diledi.

Twitter'a tedbir amaçlı erişim engelini değerlendiren Şimşek, "Mahkeme kararının uygulanmaması sonucu verilmiş bir karar, yasakçı bir zihniyetten kaynaklanmıyor" dedi. Kararın Türkiye'de ve batıda yasakçı bir yaklaşım olarak sunulabileceğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Bu doğru değil, çünkü yasakçı zihniyet söz konusu olsaydı Facebook, İnstagram gibi sosyal medyanın bütün diğer enstrümanlarına yönelik de yasaklama getirilirdi. Böyle bir şey söz konusu değil. Biliyorsunuz ben aktif bir Twitter kullanıcısıyım, epey de bir takipçim var. Her sabah da güne anlamlı bir sözle başlardım, bu anlamda üzüldüm ama Twitter'ın kendisini hiç bir ülke nezdinde hukukun üstünde görmemesi lazım.

Twitter halka açık bir şirket. ABD'de, İngiltere'de kurallara uyuyor da Türkiye'ye gelince niye uymuyor, bunun da konuşulması lazım. Bu hususu geçmişte başka firmalarla da yaşadık. Türkiye'de faaliyet gösteriyor, reklam alıyorlar, ondan sonra vergi noktasında hiç bir hassasiyet göstermiyorlar, bunlar doğru değil. Twitter olsun başka şirketler olsun dünyanın herhangi bir yerinde nasıl hassasiyet taşıyorlarsa Türkiye'de de bunu yapmak zorundalar. Tabi ki ben üzüldüm ama yasakçı bir zihniyet kesinlikle söz konusu değil. Biz tam aksine toplumun daha şeffaf olmasını, medyanın, özellikle sosyal medyanın bu şekilde yaygın kullanılmasını Türkiye için bir zenginlik olarak görüyoruz. Kendim de aktif olarak kullanıyorum ve faydalı buluyorum ama şimdi kişilik haklarına, özel hayata tabi ki saygı gösterilmesi lazım. Bu haklara riayet edildiği takdirde tekrar erişim söz konusu, bizim de beklentimiz bu. Twitter İngiltere'de mahkemelere nasıl bir hassasiyetle cevap veriyorsa Türkiye'deki mahkemelere de aynı hassasiyetle cevap versin, gereğini yapsın biz de bir an önce Twitter'a kavuşalım."


"TÜRKİYE OLUMLU YÖNDE FARKLILAŞACAK"

Danimarka ziyareti hakkında da bilgi veren Şimşek, ziyarette sanayici ve işadamları ile biraraya geldiklerini söyledi. Şimşek, Danimarka'da Türkiye'ye karşı yoğun bir ilgi bulunduğunu belirterek, iki ülkenin birçok bakımdan benzer özellikler gösterdiğini kaydetti.

Danimarka'da Türkiye'nin son 11 yılına gıpta ile bakıldığını anlatan Şimşek, Türkiye'nin de Danimarka'dan öğreneceği birçok konu bulunduğunu dile getirdi.

30 Mart yerel seçimlerinin siyasi istikrar açısından büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Şimşek, "İstikrarın devam edeceği bir sonuç çıkarsa, bu reformların devam edeceği anlamına gelir" diye konuştu.

Şimşek, Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğunu da ifade ederek, ülkenin aynı performansı göstermesi halinde 20 yıl içinde Avrupa seviyesine gelebileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Twitter gereğini yapsın"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN