Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambargolar tam gaz

Avrupa, ABD ve Rusya arasında ambargolar hız kesmeden devam ediyor. AB ile Ukrayna serbest ticaret anlaşması yaparken bir Rus bankasının müşterilerinin kredi kartı harcaması engellendi. Fransa savunma işbirliğini de durdurdu

Giriş Tarihi: 22.3.2014
Kırım konusunda devam eden Rusya ve Batı gerginliği hız kesmeden devam ediyor. Dün de karşılıklı olarak ambargolar ve yeni anlaşmalar yürürlüğe girdi. Avrupa Birliği (AB) Ukrayna ile ortaklık anlaşmasının siyasi kısmını imzaladı. Anlaşmanın en önemli bölümünü oluşturan serbest ticaret kısmı ise Ukrayna'nın yeni hükümetiyle imzalanacak. Anlaşmaya Brüksel'deki AB zirvesine katılan liderlerin huzurunda Ukrayna geçiş hükümeti Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ve AB Konseyi Başkanı Herman imza koydu. Ortaklık Anlaşması'nın en önemli bölümü olan serbest ticaret anlaşmasının Ukrayna'da 25 Mayıs'ta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerinin ardından kurulacak yeni hükümetle imzalanması planlanıyor.

MAL VARLIĞINA DONDURMA

Brüksel'de toplanan AB liderleri, Kırım'ı ilhakını şiddetle kınadıkları Rusya'ya ilave yaptırım kararı aldılar. Bu kapsamda 12 Rus ve Kırımlı yetkilinin daha mal varlıkları dondurularak vize yasağına dahil edilirken Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırma faaliyetlerini sürdürmesi halinde kapsamlı ekonomik yaptırımlara başvurulacağı sinyali verildi. Listede Rusya Federasyonu Konsey Başkanı Valentina Matvienko ve Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin'in de bulunduğunu belirtiyor. AB dışişleri bakanları, Kırım'daki referandumun ardından hafta başında Brüksel'de toplanarak Rus ve Kırımlı 21 yetkiliye yaptırım kararı almıştı.

ZİRVELER İPTAL EDİLDİ

Bu arada, Haziran ayında düzenlenmesi öngörülen AB-Rusya zirvesinin ve üye ülkelerin Moskova ile planlanan ikili zirvelerinin iptal edildiği açıklandı. Rusya'nın OECD ve Uluslararası Enerji Ajansı'na katılımıyla ilgili müzakerelerin askıya alınmasını kararlaştıran AB liderleri, Gürcistan ve Moldova'yla siyasi ve ekonomik entegrasyonu derinleştirme ve her iki ülkeyle Haziran sonuna kadar Ortaklık Anlaşması imzalanması taahhüdünde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargolar tam gaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN