Ayak oyunları tutmaz

Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, istikrarı bozmak isteyenlere dışarıdan da katkı sağlandığını belirterek, "Bu siyasi türbülans geçici" dedi

Giriş Tarihi: 24.3.2014
Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür ile seçim öncesi hem siyasi ortamı hem de ekonomiyi konuştuk.

Son dönemde yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye 11 yıldır istikrarlı bir şekilde idare ediliyor. Bu istikrar kimleri rahatsız etti, bilmiyorum. İstikrarı bölmek istiyorlar. AK Parti'yi istemediklerini söylüyorlar. İstikrarı bozan AK Parti mi ki? Eğer istikrarı getirecekse hadi buyurun başka bir parti gelsin. Türkiye'de demokrasiye inanıyorsan bir hafta sonra sandığa gidilecek. Orada ak koyun, kara koyun belli olacak. Ben bizi istikrarsızlaştırmak isteyenlerin sadece Türkiye'dekiler olduğunu düşünmüyorum. Dışarıdan da buna katkı sağladığına inanıyorum.

Bazıları "dış mihrak" sözünü desteklemiyor ama... Cumhurbaşkanı da...
Cumhurbaşkanımızın nasıl düşündüğünü bilemem. Sonuçta o bizden daha fazla bilgi sahibidir. Ama ben şunu söylüyorum: Direkt bir ülke olmasa da burada onlara hizmet eden taşeronlar var. Bu yaşananlar çözüm sürecine denk geldi. Bizim Kürtler ile bir sorunumuz yok. Türk-Kürt ne farkı var? Allah'ın ayırmadığı insanı bizim ayırmaya hakkımız yok. Ama birileri bunu körükledi. Ülkelerine karşı onları kışkırttı. Gezi olayları sırasında Taksim'deki protestoların içinde birçok yabancının olması tesadüf mü? Düşündüğünüzde "Bunlar birilerinin piyonu olsa gerek" diyorsunuz.

YATIRIM YAPMAK İSTEYEN YABANCI GELİYOR
DEİK Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanısınız. Yabancılar nasıl bakıyor bu olaylara? Ben bir yabancının çok fazla detaya indiğini sanmıyorum. Yatırım yapmak isteyen geliyor. Bu siyasi türbülansın geçici olduğunu düşünüyorlar. Bakın bunlar, seçim arifesinde yapılan ayak oyunları, tutmaz. Türkiye'de rahatsızlık uyandıran bir olay var. Bu durum, ticari ortamı rahatsız ediyor. Yani arz-talebi etkiliyor. İnşallah 30 Mart'tan sonra bitecek. Buna "kötü bir moda" diyorum.

ÇİN VE HİNDİSTAN'A MAĞAZA
Çin ve Hindistan'da büyümek istiyoruz. Çin'de 1.5 milyar nüfus var. Yüzde 1'i zengin olsa 15 milyon eder. Franchising şeklinde çalışmayı düşünüyoruz. Yerli bir ortak olmazsa muvaffak olamazsınız. Hindistan'a da bakıyoruz. Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelere gitme niyetimiz var. Etütler yapıyoruz.


ASLANLI KÖŞK'E 7 YILDIZLI OTEL YAPACAK
Aslanlı Köşk'ü ofis olarak mı kullanacaksınız? İleride 7 yıldızlı bir otel yapabiliriz. Mevcut binaları otele dönüştürme fikrimiz var.
Adabank olmadı ama finansta fırsatlara bakacak mısınız? Adabank'ı alıp katılım bankası yapacaktım. Körfez sermayesi getirecektim. Ortağımız daha önce banka alıp sattığı için BDDK "ticaret mi yapıyor" gerekçesiyle kabul etmedi. İslami finansın gelmesini sağlamak için bu işe girmiştim ama o günkü BDDK başkanına bunu izah edemedik.

KIRDA BAYIRDA HEP SİNEK OLACAK
Gerginliğin genel seçime kadar süreceği söyleniyor... Kırda, bayırda her zaman sinek olacaktır. Pikniğe gittiğinizde "sinek gelmesin" demekle olmuyor. Mutlaka gelip yemeğinize konuyor. Siz yemeğe konmasın diye tedbir alacaksınız. Ümit ediyorum eski kavgasız ortam gelir.

YABANCI ORTAKLA GÜNEŞ ENERJİSİNE GİRECEĞİZ
Enerjiyle ilgili yatırımlarınız ne durumda? Gana'da sanayi ve ticaret odasıyla bir anlaşma yaptık. Gaz santrali kurmak istiyoruz ama şu anda inceliyoruz. Manisa'da jeotermale girdik. 600 megavatın üzerinde müracaat açılırsa yabancı ortaklarımızla güneş enerjisine yatırım yapmayı düşünüyoruz.
Yabancı ortak kim? Onu söylemeyim. Ama know how'ı olan birileriyle işe girmek istiyoruz. O bakımdan bir Avrupalı'yı tercih ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayak oyunları tutmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN