Acem kızına Adana'dan güzellik

Çukurova Bölgesi'nde faaliyet gösteren kozmetik firmaları, ülke kültürlerine özel tasarlanan ürünlerle küresel devleri solladı. KOBİ'lerin bölgesel bir Ar-Ge teşvikiyle geliştirdiği malzemeler Ortadoğu ve İranlı kadınlar tarafından kapışılıyor

Giriş Tarihi: 25.3.2014
Son yıllarda kimya sektöründeki atılımıyla dikkat çeken Çukurova ekonomisi, butik kozmetiğe yöneldi. Başta İran olmak üzere birçok Ortadoğu ve Körfez ülkelerine özel kozmetik ürünleri tasarlayan firmalar, bu sayede küresel arenadaki dev markaların önüne geçmeyi başardı. İranlı kadınların ciltlerinin daha kalın olduğunu tespit eden firmalar, kremden makyaj malzemesine kadar ürettikleri tüm ürünleri bu durumu dikkate alarak geliştirdi. Ekonomi Bakanlığı'nın da desteğini alan Çukurova Bölgesi'ndeki 18 firma, Ortadoğu'ya özel 41 farklı yeni ürüne imza attı. 3 yıldır saç bakımı üzerine faaliyet gösteren Three Kozmetik, İranlı kadınlara özel bir şampuan geliştirdi. Yalnızca güneşten alınan vitaminleri içeren şampuanı hazırlayan kozmetik firması kısa sürede ihracata başladı. Saç boyası da üreten şirket, dünya devlerinin standart üretimlerinin aksine saç telleri daha kalın olan İranlı kadınlara özel boya da geliştirdi.

KADIN GİRİŞİMCİNİN BAŞARISI

Adana'da fark yaratan başka bir firma ise Münevver Yalçın tarafından kuruldu. Saç dökülmesine karşı ilk patentli buluşlardan birine imza atan Yalçın, çıtayı bir üst lige taşımayı başardı. Yalçın "Saç rahatsızlıklarına karşı eşsiz bir ürün oldu. Hiçbir kimyasal karışım içermiyor. İkinci buluşumuz ise yanıklara karşı. Bu ürünle yaralar iz bırakmadan iyileşiyor" dedi.

ŞEHRİN AR-GE KARNESİ
Faydalı model-Patent (2013): 48
Ar-Ge mühendisi: 196
Ar-Ge merkezi: 18
Ar-Ge projelerinin toplamı: 118
Üniversiteyle çalışan KOBİ: 148
TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 220
KOSGEB-KOBİ projeleri: 111
Avrupa Birliği projeleri: 140
25 yaş altı girişimci: 158
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acem kızına Adana'dan güzellik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN