Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapasite kullanımı arttı

Kapasite kullanım oranı, mart ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puan artarak yüzde 73,1 seviyesinde gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 25.3.2014 17:29
İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, mart ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puan artarak yüzde 73,1 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve mart ayında imalat sanayisinde faaliyet gösteren 2 bin 256 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen "imalat sanayisinde kapasite kullanım oranı" çalışması sonuçları açıklandı.

2014 yılı mart ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanımoranı geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puan artarak yüzde 73,1 seviyesine çıktı. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 74,3 seviyesine geriledi.

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre ara mallarında artış görülürken, dayanıksız tüketim malları, gıda ve içecekler, yatırım malları ve dayanıklı tüketim mallarında azalış görüldü.

Aynı dönemde kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 3 puanlık azalışla yüzde 70,6, dayanıksız tüketim mallarında 0,3 puanlık azalışla yüzde 71,4, tüketim mallarında 1 puanlık gerilemeyle yüzde 71,2, gıda ve içeceklerde 0,3 puanlık azalışla yüzde 68,4 ve yatırım mallarında 1,6 puan düşüşle yüzde 71,2 oldu.

Kapasite kullanımı mart ayında, ara mallarında 2,3 puan yükselişle yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleşti.


"EN YÜKSEK KAPASİTE KULLANIM ORANI YÜZDE 86,7 İLE BİLGİSAYAR, ELEKTRONİK VE OPTİK ÜRÜNLERİ İMALATINDA"

Mart ayında ikili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 87 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 80,2 ile kimyasalları ve kimyasal ürünlerinin imalatı sektörü takip etti.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 54,0 ile diğer imalatı sektörü geldi.

Saat 14.30'da açıklanması beklenen mart ayı imalat sanayisinde kapasite kullanım verisi Merkez Bankası'nın internet sitesinde meydana gelen teknik arıza nedeniyle saat 16.30'da açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapasite kullanımı arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN