Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Algı mühendisliğine soyundular

Reyting şirketleri de seçim öncesinde algı operasyonu yapmaya başladı. Türkiye'yi kırılgan göstermeye çalışan şirketlere Bakan Şimşek'ten cevap gecikmedi

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Seçime üç gün kala kredi derecelendirme kuruluşları art arda Türkiye'ye ilişkin olumsuz raporlar yayımlayarak algı operasyonu yapmaya başladı. Standard and Poor's'un (S&P) Türk bankalarının aktif kalitesinin ekonomideki olası bir yavaşlama karşısında kırılgan olduğuna ilişkin açıklamalarının ardından Fitch de Türk şirketlerinin 'riskli' olduğunu öne sürdü.

TÜRKİYE'DE KIRILGANLIK YOK

Dün ise Moody's siyasi çalkantı ve piyasalardaki oynaklık nedeniyle Türkiye'nin dış kırılganlıklarının arttığını belirtti. Ancak maliye politikasının ekonomideki bazı şokları absorbe edeceğini vurguladı. Reyting şirketlerine cevap ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten geldi. Fitch'in raporunu değerlendiren Şimşek, "Döviz borcu olan şirketler geliri de döviz cinsinden. Türkiye dışarıdan göründüğü kadar kırılgan değil" dedi. Yapı Kredi Başekonomisti Cevdet Akçay da Türkiye'nin kaotik ortamda bile her gün daha fazla istikrar kazandığını ve normalleştiğini söyledi. Akçay, "Notta değişim beklemiyorum. ABD'de 30 bankadan 29'u stres testinden geçerken Türk bankalara 'endişe verici' demek tuhaf" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Algı mühendisliğine soyundular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN