Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk yumurtasından barış çıkacak

Giriş Tarihi: 26.3.2014

Türkiye-İsrail arasında buzları eritecek iki önemli adım atıldı. İsrailli sendikalar turizm ambargosunu bitirdi. Tarım Bakanlığı Hamursuz Bayramı için Türkiye'den 30 milyon yumurta alınacağını duyurdu

Türkiye-İsrail arasında yaşanan One Minute ile başlayan, Mavi Marmara ile derinleşen krizin yumuşaması için dün iki önemli adım atıldı. İsrail tarafı turizm ve gıdada iki hamle yaptı. İsrailli sendikalar, Türkiye'ye tatil boykotunu 4 yıl sonra kaldırdıklarını açıkladı. İsrail Tarım Bakanlığı ise Yahudiler'in kutsal saydığı Hamursuz Bayramı için yumurta ihtiyacını Türkiye'den karşılama kararı aldı. Bakanlığın açıklamasında, 30 milyon adet Türk yumurtası alınacağını duyuruldu.

YASI TEMSİL EDİYOR
İsrail makamları alınacak Türk yumurtalarında TR işaretlemesinin yapılacağını kaydetti. 15 Nisan'da kutlanılan ve 7 gün süren Hamursuz, Yahudiler için en önemli kutsal bayramlar arasında yer alıyor. Mısır'da kölelikten kurtarılan Yahudiler'in göç hikâyesinin anısına düzenlenen Hamursuz Bayramı'nda kullanılan haşlanmış yumurtalar kimine göre adakları kimine göre ise yas tutmayı ifade ediyor.

TURİZM AMBARGOSU KALKTI
Haaretz Gazetesi, İsrailli sendikaların Türkiye'ye 4 yıldır uyguladığı tatil boykotunu kaldırdıklarını açıkladı. Sendikaların ekonomik ve sosyal durumlarını araştıran Vaadim Kurumu'na göre bu boykot kaldırma kararının ardından 250 binin üzerindeki İsrail işçisi ve ailesi bu yaz tatil için Türkiye'ye gelebilir. Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre İsrail'den gelen turist sayısı 2010'da 109 bin, 2011'de 79 bin, 2012'de 83 bin, 2013'te ise 164 bin olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk yumurtasından barış çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN