Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemaate "kara para" sorgusu

Cemaate yakın Kaynak Holding'de kara para soruşturması sürüyor. İnceleme sahte fatura ve faaliyet dışı nakit transferi yapıldığı ihbarı üzerine başladı

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Kaynak Holding'e önceki gün Maliye ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) baskın yaptı. Mahkeme kararıyla holdingin merkezinde yapılan aramada şirketteki bilgisayarlara el konulduğu öğrenildi. Soruşturma, bir şirket çalışanının gönderdiği ihbar mektubuyla başladı. Holdingin sahte fatura kestiği ve bağlı şirketlerden ticari faaliyet dışı para transferleri yaptığı iddia ediliyor.

SAHTE FATURA

Soruşturma kapsamında holdingin tüm hesapları araştırılıyor. Müfettişlerin özellikle kaynağı ticari faaliyetle izah edilemeyecek para hareketleri üzerinde duracağı öğrenildi. Bu kapsamda holdinge bağlı şirketlerden "ticari faaliyet dışı para transferleri"nin mercek altına alındığı belirtildi. Vergi müfettişlerinin üzerinde durduğu ikinci konu ise sahte fatura. Yani kapsamında sahte fatura kesildiği ve bu şekilde cemaate ait paraların Kaynak Holding aracılığıyla aklandığı iddia ediliyor. Alınan bilgilere göre aramalar sırasında mahkeme kararıyla, delil karartmaya yönelik risklere karşın, bilgi ve belgeler kayıt altına alınıyor. Görevli elemanlar tarafından mühürlü zarflar açılarak delil karartma olup olmadığına bakılıyor.

CİROSU 1.5 MİLYAR TL
Bünyesinde Güvender, Fem Dersaneleri, Nüanstur ile Sürat Kargo ve Sürat Bilişim gibi markaların bulunduğu Kaynak Holding'in 7 bine yakın çalışanı var. Grubun yıllık cirosu ise 1.5 milyar lira. Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen holding, 16 sektörde 23 şirketle faaliyet gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaate "kara para" sorgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN