Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koro aynı şarkı değişti

Seçimler öncesi art arda raporlar yayımlayan reyting şirketlerinin kafası karıştı. Moody's'in bir hafta önce "olumsuz" dediğini Standard&Poor's adeta yalanladı. FT de yayınlarında çark etti

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Türkiye'ye kredi notunda yıllardır haksızlık eden reyting şirketleri seçim öncesinde 'bir öyle bir böyle' açıklamalarıyla kafa karıştırıyor. Geçtiğimiz hafta Moody's 'varlık kalitesi bozulabilir' gerekçesiyle 10 bankanın notunu indirmek için izlemeye alırken dün bir başka kredi derecelendirme şirketi Standard&Poor's (S&P) "Belirsizlik olsa da sağlamsınız" mesajı verdi. Yerel seçimler öncesinde hükümeti hedef alan yayınlar yapan lobinin yayın organı Financial Times (FT) da bir anda döndü. Gazete yabancıların Türkiye'ye dönüş yapmaya hazır olduğunu yazdı.

S&P'DEN RAPOR

S&P'nin dün yayınladığı "Türkiye Bankacılık Sektörü Raporu"nda seçimler ve Fed'in devam eden tahvil alımının azaltımı nedeniyle Türk bankaları için belirsizliklerin arttığı belirtilirken, "Ancak bankaların yeterli seviyede takipteki kredi hazırlıklarıyla sermaye tamponları sayesinde genel olarak beklenen malvarlığı kaliteleri baskılarına karşı dayanıklılık göstermesi beklenmektedir" denildi. Bankaların yeterli seviyede takipteki kredi karşılıkları ve ekstra sermaye tamponuyla faaliyet gösterdiklerini belirten reyting şirketinin değerlendirmesinde şunlar vurgulandı: "Bu yüzden Türk bankalarının, beklenen kredi portföyü kalitesi baskılarına karşı dayanıklılık göstereceğini düşünüyoruz." Kuruluş, bankaların dış borçlanmayla bağlantılı yüksek fonlama riskleri konusunda da tedbirli olmasını istedi.

FT ÇARK MI ETTİ?
Seçimler öncesinde bir analiz yayınlayan Financial Times da geçen yılın önemli bir bölümünde Türkiye'den uzak duran yatırımcıların dönüş yapmaya hazır olabileceklerini belirtti. Gazete bu durumun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi kazanıp hükümet üzerindeki kontrolünü tam olarak koruyacağı algısına bağlandığına işaret etti. Ekonomistler, "Bazı yatırımcılar şimdiden Türkiye'nin içine yeniden atlamaya hazır olduklarını söylüyor. AK Parti'nin Türkiye'yi felaketten uzaklaştırma yolunu bulacağı algısı var" yorumunda bulundu.

10 MİLYON KİŞİNİN GELİRİ 35 BİN $ OLUR
Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi Ernst& Young'ın (EY) "Hızlı Gelişen Pazarlar" raporuna göre 2022 yılında aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 25 ülkede yıllık geliri 35 bin doların üzerinde olan kişi sayısı 200 milyona ulaşacak. Türkiye için bu rakam 10 milyon kişi olarak tahmin edilirken Çin'de 80 milyon, Brezilya ve Rusya'da ise 15 milyon olacağı öngörülüyor. Rapor, 2013'teki yavaşlamanın ardından hızlı gelişen 25 ülkenin toplam ortalama büyümesinin 2014 yılında yüzde 4.7'ye, 2015'te ise yüzde 5'e çıkacağına işaret ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koro aynı şarkı değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN