Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karamsarlara inat rekor

MÜSİAD'ın bin 100 şirketle hazırladığı SAMEKS endeksi 5 yılın zirvesine çıktı. Başkan Olpak, "Ekonomiye güven sürüyor" dedi

Giriş Tarihi: 29.3.2014
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) mart ayı sonuçları ekonomide seyrin yükselişte olduğunu gösterdi. Dernek tarafından aylık bazda yapılan ve bin 100 farklı şirketin satın alma müdürleriyle görüşerek gerçekleştirilen endeks, mart ayında 53.32 puana yükselerek son 5 ayın zirvesine çıktı. Buna göre, önceki ayda başlayan yukarı yönlü hareket mart ayında ivme kazandı. Hem sanayi hem de hizmetler sektörü endeksleri 50 baz puanın üzerinde seyretti. Sanayi Sektörü Endeksi 4.24 puan artışla 55.56 olurken, Hizmetler Sektörü Endeksi ise 3.54 puan yükselerek 52.32 puana ulaştı. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, "Her tür kötü senaryoya inat Türk ekonomisine güven sürüyor" açıklaması yaptı.

TÜKETİCİ GÜVENİ ARTTI

55.56 puana çıkan sanayi endeksinin alt bileşenlerine bakıldığında ise en önemli artışın 7.83 puanla yeni siparişlerde olduğu görüldü. Onu 4.67 puanla istihdam endeksi takip etti. Üçüncü sırada ise 4.09 puanlık artışla girdi satın alımları yer aldı. Bu üç göstergenin artışının sonraki aylarda sanayi üretimi ve milli gelir artışına katkı sağlaması bekleniyor. Seçim arifesinde açıklanan tüketici güven endeksi de olumlu seyri teyit etti. Endeks, Mart 2014'te bir önceki aya göre yüzde 5 arttı. Şubatta 69.2 olan endeks, 72.7 değerine yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karamsarlara inat rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN