Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ler kredi kadar bilgiye de muhtaç

Giriş Tarihi: 31.3.2014
Akbank KOBİ Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, 2013 yılında sektörün üzerinde büyümelerinin devam edeceğini vurguladı. Oğuz, ilk 9 ayda sektörün KOBİ'lere kullandırdıığı TL nakit kredi tutarının yüzde 26 artarak 210 milyar TL'ye ulaştığını söyledi.

Bir bankacı olarak KOBİ'lerin sağlıklı gelişimi için ne önerirsiniz?
Önerimiz, KOBİ'lerin nakit döngülerine uygun kredi kullanmaları. Örneğin, günlük işlerini döndürmek için kısa vadeli kredilere yönelmeliler. Ancak yeni bir işyeri almak, mevcut işyerlerini büyütmek gibi geri dönüşü daha uzun süreli yatırımlar veya refinansman sözkonusu ise uzun vadeli bir kredi kullanmalılar. Ayrıca, KOBİ'lerin gelirleri ağırlıklı olarak hangi para cinsindense o para birimiyle borcunun olması daha sağlıklı. Böylelikle ileride oluşabilecek olası bir kur riskinden korunmuş olurlar. Örneğin, ithalatları var ancak ihracatları yoksa kur riski ile karşı karşıyalar demektir. Bu noktada kurlardan kaynaklanan maliyeti müşterilerine yansıtabiliyorsa Dövize Endeksli Kredi kullanabilirler. Ancak bu maliyeti satış fiyatlarına yansıtamıyorlarsa kur riski ile karşılaşmamak için, fiyatı uygun bile olsa Dövize Endeksli Kredi kullanmasınlar. Diğer taraftan, hem ithalat hem de ihracat yapan bir KOBİ ise Döviz Kredisi kullanabilir. Finansman dışında KOBİ'lere önerimiz kurumsallaşma yönünde adım atmaları.

HIZLI KREDİ VAR

Kredi kullanmak için KOBİ'ler banka ilişkilerinde neye dikkat etmeli?
Kredi almak isteyen KOBİ'lerin bankaları sadece kredi veren kuruluşlar görmemeleri gerektiğine inanıyoruz. Bankalar, kredi verdikleri firmaları bir ortak olarak değerlendirerek, güven ilişkisi kuruyor ve işlerine ortak oluyorlar. Ayrıca bankalar mevduat müşterilerine karşı da mevduatların nasıl değerlendirildiği konusunda sorumlular. Bu nedenle verdikleri kredi konusunda sağlıklı bir değerlendirme yapmaları ve finansman ihtiyacını doğru bir şekilde ortaya koymaları oldukça önemli.Bu noktada KOBİ'lerin finansal tablolarını şeffaf bir şekilde kreditör kuruluş ile paylaşmalarını öneririm.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ler kredi kadar bilgiye de muhtaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN