Direksiyonda Türkler var

Giriş Tarihi: 7.4.2014

Kuzey Irak otomotiv sektörüne Türkler yön veriyor. 2014'te yüzde 5 büyümesi beklenen pazarda faaliyet gösteren Türk firmalarının sayısı 4'e, temsil ettikleri marka sayısı ise 6'ya çıkacak

Dünyanın 5'inci büyük petrol rezervine sahip Kuzey Irak'ta Türk otomotiv firmalarının ve temsil ettikleri markaların sayısı artıyor. Ulu Motor, Şahsuvaroğlu ve Otokoç'tan sonra Doğuş Otomotiv de Kuzey Irak için gün sayıyor. Şahsuvaroğlu ise Irak'taki marka sayısını üçe çıkarmayı planlıyor. Malezyalı Proton'un Türkiye distribütörü Ulu Motor, 2009'dan bu yana markanın Irak distribütörlüğünü yürütürken, Güney Koreli Ssangyong'un Türkiye distribütörü Şahsuvaroğlu da 2010'da Irak'a girdi. Otokoç ise Kuzey Irak'ta 2013'ten bu yana Avis markasıyla günlük kiralama hizmeti veriyor. Otokoç'un 100 olan kiralık araç sayısı 150 adede çıktı. Irak'ta yatırım yapan son firma ise Alman Volkswagen ve Audi'nin Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv… İki markanın satış ve satış sonrası servis hizmetlerini vermek için Erbil merkezli şirket kuran Doğuş Otomotiv'in showroomu bu yıl içinde faaliyete geçecek.

DOĞUŞ'TAN ÖNCE SERVİS

Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, Kuzey Irak'taki yatırımın planlandığı şekilde yürüdüğünü söyledi. Erbil'deki showroom inşaatının devam ettiğini, yaz aylarında servis bölümünün açılacağını ifade eden Bilaloğlu, yıl sonuna doğru ise tesisin tümüyle faaliyete geçmesini hedeflediklerini kaydetti.

İKİ MARKA DAHA GELİYOR
Şahsuvaroğlu Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, 2013'te 10 bin adetlik satışla Irak'ta yüzde 10'luk pazar payına ulaştıklarını söyledi. Şahsuvaroğlu, 2014'te Ssangyong'un yanı sıra iki Çinli markayla birlikte Irak'ta büyümeyi hedeflediklerini anlattı.

OTOMOBİL SATIŞI HIZLA ARTIYOR
Irak'ta otomobil sahipliği çok düşük. Bunun nedeni Saddam Hüseyin döneminde ithalatın kısıtlı olması. Saddam sonrası ise güvenlik sorunu ve yoksulluk pazarın büyümesini engellemiş. Son yıllarda güvenlik ve zenginlikteki artış satışları artırdı.

EN FAZLA TALEP SUV ARAÇLARA
2013'te Irak'ta toplam 130 bin adet araç satışı gerçekleştiği tahmin ediliyor. 2014'te pazarın yüzde 5 büyüyeceği öngörülüyor. 2013'te 65 bin adet binek otomobil, 36 bin adet SUV ve MPV araç satıldı. Pick-up ve hafif ticari araç satışı ise 33 bin adet oldu.

TÜRKLERE SEVGİ VE SAYGI DUYUYORLAR
Kuzey Irak'ta Türklere karşı ciddi bir sevgi ve saygı olduğunu söyleyen Şahsuvaroğlu, "Bu da Türklerin daha rahat çalışmasını sağlıyor. Irak'a firmalarımızın gelmesini avantaj olarak görüyoruz. Çünkü Türkler geldikçe toplam kalite artacak ve otomotivde daha fazla söz sahibi olacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Direksiyonda Türkler var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN