Dövizzedelerin beklediği gün

İktidar ve muhalefet gruplarının Meclis’te uzlaşarak gündeme getirdiği, ‘döviz kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması’ düzenlemesine ilişkin Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yayınladığı genelge meyve vermeyince, dövizzedeler yeniden soluğu TBMM’de aldı.

Giriş Tarihi: 17.4.2014 09:50 Güncelleme Tarihi: 17.4.2014 09:50
Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi alan ancak bu para birimlerindeki ani değerlenmeyle birlikte borçları katlanan binlerce dövizzede, TBB'nin mart ayında yayınladığı genelgedeki, 'banka ile mahkemelik olmama', 'borcunu daha önceden TL'ye çevirmeme' gibi maddelere takılmıştı. Hal böyle olunca da dövizzedelerin tamamına yakını için TBB'nin genelgesi bir anlam ifade etmemişti.


30 BİN KİŞİYE ULAŞTI

Haberturk gazetesinden Sefer Yüksel'in haberine göre, geçen salı Meclis'e giden dövizzedelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şikâyetlerini ilettiği ve Erdoğan'ın da 30 bin kişiyi bulan dövizzedelerin sorununun çözülmesi talimatını verdiği öğrenildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Recai Berber'in TBB Genel Sekreteri Ekrem Kesin ile bir araya geldiği ve sorunun çözülmesi için görüştüğü belirtildi. Berber'in bankalardan, her ne aşamada olursa olsun dava açanların ve borçlarını daha önce Türk Lirası'na çeviren ya da yapılandıranların genelge kapsamında tutulmasını istediği kaydedildi. TBB'nin dün temsilci bankalarla bir araya geldiği, bugün ise dövizzedelerle birlikte bir basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi.

Kaynak: Haberturk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizzedelerin beklediği gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN