Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyümede revize yok

Türkiye'nin performansını görmezden gelen Dünya Bankası ve IMF'ye, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan tokat gibi yanıt geldi. Başçı, "Büyümede revizyona gerek yok" dedi

Giriş Tarihi: 18.4.2014
Türkiye' nin büyüme tahminini aşağı çeken IMF ve Dünya Bankası'na, Merkez Bankası'ndan tokat gibi yanıt geldi. Merkez Bankası Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında gelişmeleri değerlendiren Başkan Erdem Başçı, büyüme tahmininde aşağı yönlü bir revizyona ihtiyaç olmadığını söyledi. Başçı, enflasyonun haziranda inişe geçeceğini, cari açıkta iyileşme beklendiğini, mali disiplinde sağlıklı ve sürdürülebilir bir trende girildiğinin altını çizdi. Enflasyonun bu yıl yüzde 5'in üzerinde gerçekleşebileceğini belirten Başçı, "Cari işlemler dengesi, gelişmelere bağlı olarak, belki 5 ile 6 arasında olabilir. Büyüme yüzde 4'ün hafif altında görünüyor" diye konuştu.

DÖVİZ KURU VE ENFLASYON

Türkiye'de 35 yıl boyunca yüksek ve dalgalı enflasyon dönemi yaşandığını anlatan Başçı, reel faizlerin yüksekliğinin de bundan kaynaklandığını söyledi. Döviz kurundan gelecek etkilerin geçici olduğunu dile getiren Başçı, "Enflasyonda büyük ihtimalle tepe nokta mayısta görülecek. Haziranda aşağı yönlü seyir bekliyoruz. Yine de yılı yüzde 5'lik hedefimizin üzerinde bitirebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

KREDİLER YÜZÜ GÜLDÜRDÜ

BDDK'nın kredi kartları ve konut hariç tüketici kredileri konusundaki tedbirlerin etkilerini hemen gördüklerini anlatan Başçı, "Tüketici kredilerinin büyüme hızı daha makul seviyelere inerken, aynı zamanda da firma kredilerinin büyüme hızının altına geldi" dedi. Genel Kurul'da görev süresi dolan Vehbi Çıtak ve Lokman Gündüz, 3 yıllığına Banka Meclisi'ne yeniden seçildi. Görev süresi biten Denetim Kurulu Üyesi Hasan Türedi'nin yerine de 2 yıllığına Mehmet Ziya Gökalp (Yenişafak Gazetesi Ekonomi Yazarı) seçildi.

FAİZ 3.5 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
Piyasalarda yerel seçimler öncesinde başlayıp halen devam eden iyimser hava, faizi 3.5 ayın en düşük seviyesine çekti. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in destekleyici politikaların devam edeceği sinyalini veren açıklamalarının da etkisiyle, tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9.63 ile son 3.5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Faizlerin belirlenmesinde ülkenin risk priminin etkili olduğunu anlatan Başçı, mali disiplinde atılan her olumlu adımın risk primini de aşağıya çektiğini, faizlerde son yıllarda buradan bir düşüş görüldüğünü söyledi. Başçı, hem Türkiye'deki kamuoyunu, hem de uluslararası kamuoyunu enflasyonla mücadelenin ve fiyat istikrarının sağlanacağı konusunda ikna etmeleri gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyümede revize yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN