Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurttan Tiger Woods'lar çıkaracak

Türkiye'ye birçok dev şirketi getiren Göktuna, golfle ilgili yargıları yıkıyor. Sosyal Hizmetler gözetimindeki çocukları eğiten Göktuna, "Köy ve yurtlardan Woods'lar çıkacak" diyor

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Birçok uluslararası şirketin Türkiye'ye yatırım yapmasına aracılık eden Mineks International'ın Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Göktuna, yaklaşık sekiz yıldır enerjisini tüm dünyada kemikleşmiş bir efsaneyi yıkmaya adamış durumda. Golf sporuna gönül veren ve siyasetten sanata birçok ünlü ismin bu işe başlamasını sağlayan Göktuna, "Golf zengin işidir" yargısının önüne geçmek için sekiz yıl önce Antalya Belek'te National Golf Club çatısı altında Junior Academi'yi kurdu. Türkiye'de spor olarak sadece futbolun desteklenmesi ve ilgi görmesini eleştiren Göktuna, golfü yaygınlaştırmak adına işe önce çevre köylerden çocukları kulübe katmakla başladı. Jonior Academi'nin üyeleri arasına zamanla Antalya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu koruması altındaki çocuklar da katıldı.

MİLLİ TAKIMA 16 GENÇ

7-18 yaş arasındaki çocuklara eğitim veren Junior Academi, sadece golfü değil, İngilizce'den dansa kadar birçok konuda eğitim veriyor. Hafta sonları ve tatil günlerinde eğitime katılan çocukların beslenme ve psikolojileri de profesörler eşliğinde sıkı takip ediliyor. Aralarında oldukça hırslı ve yetenekli sporcuların bulunduğunu söyleyen Bülent Göktuna, bu yıl Milli Takım'a 16 golfcü verdiklerini belirtiyor. Göktuna, "Hepsi 15-18 yaş arasında lisanslı sporcular. Sıkı antreman yapıyorlar. Tüm çocuklar hem yurtiçi hem de yurtdışındaki turnuvalara katılıyor. İki sporcumuz geçen yıl dereceyi girdi" diyor. Göktuna, akademiye yılda 1 milyon TL'lik kaynak ayırıyor.

İLK 20 PARA KAZANIYOR
Golf kolay para kazandıran bir spor dalı değil. Bülent Göktuna, Tiger Woods'un dünyanın ilk milyarder sporcusu olduğunu hatırlatarak, şunları söylüyor: "Bu seviyeye sporcuların ancak yüzde 1'i çıkabiliyor. Bir turnuvayı ele alırsak ilk elemelerde 65 kişi seçilir. Elemeyi geçen sporcu ulaşım ve konaklama parasını çıkarmış olur. İlk 20'ye girerse de cebine para kalır. Şampiyon ya da ilk üçe girdiğinde sponsorların dikkatini çeker ve para kazanmaya başlar. Çok ünlüler katıldıkları turnuvalardan hava parası alırlar. Örneğin Tiger Woods için bu rakam 3 milyon doları bulur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurttan Tiger Woods'lar çıkaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN