Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçıya "murabaha kredisi" desteği

Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ (Türk Eximbank) Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, faizsiz kredi kullanmak isteyen ihracatçı firmalar için katılım bankaları aracılığıyla, İslam Kalkınma Bankası ve Körfez bankalarından kaynak sağlayabilmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) onay aldıklarını belirterek, işletmelere Mayıs ayı itibarıyla İslami finans kuruluşları aracılığıyla kaynak sağlayacaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 28.4.2014 11:58 Güncelleme Tarihi: 28.4.2014 12:07
Türk Eximbank Genel Müdürü Kaplan, kurum olarak ihracatçılara çok ucuz maliyetli kredi kullandırarak destek sağladıklarını ifade ederek, Eximbank'ın, "ihracatçıların bankası" olduğunu belirtti.

İhracat yapan işletmelere alacak sigortası da sağladıklarını kaydeden Kaplan, işletmelerin yurt dışında sattıkları veya ihraç ettikleri ürünlerin bedellerinin ödenmemesi durumunda Eximbank'ın, alacak riskini karşıladığını dile getirdi. Kaplan, yurt dışı yatırımlarında, özellikle uzun vadeli proje ve kısa vadeli ticaretin finansmanına da finansal destek verdiklerini söyledi.

Eximbank olarak son 3 yılda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Kaplan, "2010 yılında 4,5 milyar dolar kredimiz vardı. 2013 yıl sonunda ise 20 milyar dolara ulaştık. Yine aynı şekilde 4 milyar dolar civarında sigorta hizmetimiz vardı, geçen yıl itibarıyla 8 milyar doları geçtik. Yani aşağı yukarı geçen yıl 28 milyar dolarlık bir hizmet ve destek sunduk ihracatçımıza. Bu yıl da inşallah bunu 34 milyar dolara çıkartacağız" dedi.


MURABAHA KREDİSİ DESTEĞİ

Kaplan, faizsiz kredi kullanmak isteyen ihracatçı firmalara yönelik başlattıkları çalışmaların tamamlandığını bildirdi.

İsteyen firmalara katılım bankaları aracılığıyla yurt dışında faizsiz kredi kullandırılması konusunda BDDK'dan onay aldıklarını belirten Kaplan, işletmelere mayıs ayı itibarıyla İslami finans kuruluşları aracılığıyla kaynak sağlayacaklarını anlattı.

Faizsiz kredi desteği için hem firmalardan hem de katılım bankalarından talep aldıklarını dile getiren Kaplan, şöyle konuştu:

"İhracatçılarımıza bankalarının mektubunu alarak kredi kullandırıyorduk ancak diğer bankalar da doğrudan limit yani bankalar üzerinden ihracatçıya exim kredileri veriliyordu. Katılım bankaları bunun dışında kalmıştı ama tabi bu da doğru bir şey değil. Katılım bankaları da bu hizmeti vererek, ihracatçılarımıza daha çok ulaşabilme imkanı sağlamamız gerekiyordu. Bu konuda katılım bankaları birliğiyle çalıştık. Bu çalışma bir yıllık zamanımızı aldı. Katılım bankalarına, faizsiz bankacılık oldukları için bizim sistem kapsamında limit veremiyorduk ancak BDDK'dan faaliyet izni aldık. Yaptığımız çalışmanın ardından katılım bankalarına da, çalışma prensiplerine uygun yurt dışından kaynak sağlayarak, ihracatçılarımıza exim kredisi vermesinin yolunu açtık. Yurt dışında faizsiz çalışan Körfez bankalarından ve İslam Kalkınma Bankası'ndan bulduğumuz kaynakları biz, katılım bankalarına aktararak, aynı prensipler çerçevesinde katılım bankalarını da ihracatçılarımıza doğrudan ihracat kredisi verme imkanına kavuşturduk."

Katılım bankalarına da mayıs ayından itibaren Eximbank limiti sunacaklarını belirten Kaplan, "İhracatçılar da bu kapsamda Eximbank kredilerinden faydalanmış olacak. Önümüzdeki ay bu tür bankalara artık limit tahsis edebileceğiz" dedi.

Kaplan, katılım bankalarından sağlanacak destekle Eximbank'ın kredi desteğinin de artacağına dikkati çekerek, "Verdiğimiz limit çerçevesinde katılım bankalarının da doğrudan bizim kaynaklarımız vasıtasıyla ihracatçıya belli bir kredi kullandırım hacmine ulaşacaklarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçıya "murabaha kredisi" desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN