Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbank'ta krediler 150 milyara ulaştı

Giriş Tarihi: 1.5.2014

Aktif büyüklüğü 200 milyar lirayı geçen Akbank'ın, kredi hacmi 150 milyar liraya çıktı. Bankanın üç aylık net kârı 661 milyon TL oldu

Akbank'ın yılın ilk çeyreğindeki konsolide net kârı 661 milyon TL oldu. Banka tarafından yapılan açıklamada, ilk çeyrekte 150 milyar liraya ulaşan krediler yoluyla Türkiye ekonomisine sağlanan desteğin devam ettiği belirtildi. Sonuçları değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Birçok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi, ülkemizde de 2014'ün ilk çeyreği faiz ve kur gibi başlıca finansal göstergelerde volatilitenin yüksek olduğu bir dönem oldu. Marttan itibaren de ekonomimizden olumlu sinyaller gelmeye başladı. İlk çeyrekteki olumsuz piyasa koşullarına rağmen geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla aktiflerimizi büyüterek 200 milyar TL'nin üstüne çıkardık. Ayrıca aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yaklaşık 150 milyar TL'ye yükselttik" dedi.

REEL SEKTÖRE 77 MİLYAR TL

Binbaşgil, şirketlerin daha da büyümesine katkı sağlamak için kredileriyle reel sektöre sağladıkları desteği 77 milyar TL'nin üstüne çıkardıklarını söyledi. Türkiye'nin ihracat odaklı büyümesine ve istihdamına önemli katkı sağlayan reel sektöre ayrı bir önem verdiklerini vurgulayan Hakan Binbaşgil, "Geçtiğimiz bir yıl içinde müşteri ziyaretleri için yaklaşık 30 farklı ile gittik. Esnafımızı da unutmadık. 'Olduğunda Öde Kredisi' ile esnafa kredi geri ödemelerini kazançlarına göre yapma esnekliği sağladık" diye konuştu.

Binbaşgil, "Akbank tasarruf dünyası ile 250 bin vatandaşımızın düzenli tasarruf yapmasına aracılık ettik. Toplam mevduatlarımız 110 milyar TL'nin üstüne çıktı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank'ta krediler 150 milyara ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN