43 şirketimize idam

Giriş Tarihi: 2.5.2014

Mısır'da darbeyle yönetimi ele geçiren Sisi'nin ağır yaptırımları Türk işadamları ve firmalarına kadar uzandı. 43 Türk şirketinin ülkeyle olan ticareti durdu

Mısır'da yaşanan darbenin ardından tırmanan siyasi gerilim ülkede faaliyet gösteren Türk işadamı ve şirketlerine kadar uzandı. Yeni yönetim ülkede faaliyet gösteren bazı şirketlere adeta sistematik işkence başlattı. Özellikle Sisi'ye sempati duyan bürokratların uygulamaları nedeniyle işadamlarımız ciddi zarara uğramaya başladı. Keyfi ruhsat iptallerinden vize işkencesine kadar birçok sıkıntıya maruz kalan 43 yatırımcı ülkeyle olan ticaretini sonlandırmak zorunda kaldı. Ekonomi Bakanlığı'nın araştırmaları da Türklere artan baskıyı doğruluyor.

MAKİNELER REHİN

Son 6 ayda vizeden yatırım ruhsatlarına kadar 20'den fazla kalemde Türk şirketlerinin faaliyetlerine engel getirildiğini tespit ettiklerini raporlayan yetkililer, "Bu nedenle 13 yeni yatırım askıya alınırken 30 Türk firması da Mısır'da kepenk kapamak zorunda kaldı" açıklamasını yaptı. Tekstil alanında yatırımları bulunan işadamı Özgün Altın ise yeni yönetimin kasıtlı olarak yatırımlarını engellediğini söyledi. Bazı devlet memurlarının Türk pasaportuna dahi tahammül edemediğini belirten Altın, "Memur Sisi sempatizanı ise pasaportunuzu alıp sizi sıranın en arkasına atıyor. Saatlerce bekletiyor. Türkiye'den getirtmek istediğimiz iki makine 40 gündür limanda bekliyor. Bu sorunlar nedeniyle sadece İskenderiye bölgesinde 10 Türk firması Mısır'dan çekildi" dedi.

DOSYALAR SÜMEN ALTI

Mısır'a makarna imalatı yapan Müftah Uçak da son dönemde Türk firmalarına yönelik bürokrasinin artırıldığını ifade etti. Özellikle vize uygulamalarının 10 günü aşmaya başladığını ifade eden Uçak, "Devlet dairesinde işler çok zorlaştı ve birçok dosya sümen altı ediliyor. Bölgede güçlü bir yerel ortağımız olduğu için bu sorunları daha hızlı çözüyoruz" dedi.

BİREYSEL HATALAR GENELE VURULMAMALI
Türk Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ise siyasi atmosfer nedeniyle bazı kötü örneklerin yaşanabildiğini ancak bunun sistematik bir tavır olmadığını söyledi. Mısır ekonomisinin bugün 1 dolarlık yatırıma bile ihtiyaç duyduğunu belirten Mansfield, "Mısır siyasi ve ekonomik açıdan zor günlerden geçiyor. Ancak ekonomiyi siyasetten ayrıştırmak zorundayız. Mısır her ülkeden gelen yatırımcıya kucak açmış durumda. Tabii ki ülkede ciddi bir siyasi bölünme ve stres var. Ancak bürokratların bireysel hatalarını ülke geneline yaymak haksızlık olur. Sorunların çözülmesi için 14 Mayıs'ta da bir istişare toplantısı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
43 şirketimize idam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN