Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrika ve Kafkasya'da 'Kibar' yatırım

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Ürdün Kralı II. Abdullah'ın "Korunaklı cennet bahçesi" olarak tanımladığı Akabe Serbest Sanayi Bölgesi'nde, 15 milyon dolarlık yatırımla sandviç panel tesisini devreye alan Kibar Holding, Afrika ve Kafkasya'da yatırıma hazırlanıyor. Son bir yılda 1 milyar dolarlık yatırıma imza atan Kibar Holding, her biri yaklaşık 15 milyon dolar olan Afrika ve Kafkasya yatırımlarını 2016'da faaliyete geçirecek. 65 bin metrekare alan üzerinde kurulan sandviç panel üretim tesisinin yıllık 70 milyon dolarlık ciro yapması bekleniyor. 4.5 milyon metrekarelik yıllık üretim kapasitesine sahip tesiste 125 kişi istihdam edilecek. Panel havaleli bir ürün olduğu için başka bölgeden diğerine taşırken büyük navlun ödendiğini aktaran Kibar Holding Başkanı Ali Kibar, bu dezavantajı gidermek için Doğu ve Batı Afrika'nın yanı sıra Kafkas tarafına da panel yatırımı yapmayı planladıklarını kaydetti. Kibar, yeni panel yatırımlarına bu sene başlayacaklarını ifade etti. Domates, salça, sos, ketçap, mayonez gibi ürünlerin üretiminde faaliyet gösteren Assan Gıda olarak da Ürdün'de ayrı bir tesis kurmayı düşündüklerini ekleyen Kibar, bu tesisin de minimum 15 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini söyledi.

YENİ MODEL GELİYOR

Otomobilde Hyundai yatırımının önemli bir fazını bitirdiklerini söyleyen Ali Kibar, farklı bir modelle ilgili bu sene tekrar 115 milyon euro civarında bir yatırım yaptıklarını kaydetti. Toplamda ise 645 milyon euroluk yatırımı yaptıklarını dile getirdi.

Son 1 yılda enerji ve alt yapı projeleri dışındaki 1 milyar dolarla en büyük yatırımı gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Kibar, "Otomobil şu anda çok başarılı gidiyor. Üretimimizin yüzde 80-85'ini ihracat ediyoruz. Takır takır bütün Avrupa pazarlarına i10-i20 araçları Türkiye'den gidiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika ve Kafkasya'da 'Kibar' yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN