Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasa tarımı uçuracak

Arazilerin miras nedeniyle bölünmesini önleyen yasa, yatırımcıyı cesaretlendirdi. Ölçek büyüyünce tarımı endüstriye uygun hale getirecek düzenleme, büyük yatırımcının ilgisini çekmeye başladı

Giriş Tarihi: 3.5.2014
Tarımda reform yapan "Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" yeni yatırımların önünü açacak. Halen Cumhurbaşkanlığı onayını bekleyen yasa ile asgari tarımsal arazi büyüklüğü, mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2, dikili arazilerde 0.5 hektardan küçük olamayacak. Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, yasanın arazilerin küçülmesini önleyeceğini bu nedenle de yapılan yatırımın 'kârlı' hale geleceğini belirtti.

BÜYÜK YATIRIMCI GELECEK

Küsek, "Yasayla çiftçinin sahiplik sorunu bitecek, arazisi büyüyecek böylece damla sulamadan gübrelemeye kadar önemli yatırımı yapabilecek" dedi. Uzmanlar da arazi birleştirilmesiyle endüstriyel yatırımcıların ilgisinin tarıma döneceğini belirtiyor. Büyük arazi olmadığı için kurumsal yatırımcının gelmediğini söyleyen uzmanlar "Bu sorun yapılan reformla bitiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasa tarımı uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN