Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeyrek asırda 4 kat büyüdüler

Giriş Tarihi: 5.5.2014

Putin'in yeni Sovyetler Birliği hayalinde en önemli kozu bu ülkelerin 23 yılda yakaladığı ekonomik performans. 13 ülke eskisine göre 4 kat büyük, daha çağdaş ve verimli

Sovyetler Birliği'ni kurarak dünya tarihini değiştiren Vladimir İlyiç Lenin'den 100 yıl sonra bu kez ikinci bir Vladimir aynı birliği sağlamaya çalışıyor. Bu kez soyadı Putin... 25 Aralık 1991'de dağılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin bulunduğu ülkeleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir araya getirmeye çalıştığı artık sır değil. Putin'in çıkardığı yeni yasalar ve kurmaya hazırlandığı Avrasya Birliği bu iddiaları destekliyor. Hatta kendisi bile itiraf etti. Peki geçtiğimiz 23 yılda ne değişti? Bu ülkelerin şu andaki durumu nedir? Ekonomik olarak bitmiş Sovyet sisteminden bugün gelinen nokta arasında dağlar kadar fark var. 1991 yılından bu yana dağılan ülkelerin ekonomileri dört kat büyümüş durumda. 687 milyar dolarlık bir büyüklükten 2.7 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşılmış durumda. Dünya ekonomisi içinde kapladıkları büyüklük de Sovyet dönemi ile karşılaştırılamayacak düzeyde. Ayrıca daha modern ve liberal bir yapıya, verimli üretim yapan bir sanayiye sahipler. Aynı zamanda Avrupa Birliği gibi bir örneği model almış durumdalar. Bu ülkelerin kişi başı gelirde de 10 kata çıkan oranlarda fırlamış durumda.

7 ÜLKEDEN TAM DESTEK

Ancak Sovyetler Birliği'ni oluşturan 13 ülkeden yedisi şu anda Rusya'ya yakın politika izliyor. Bu yedi ülkenin büyüklüğü de neredeyse 13 ülkenin toplamı kadar. 2.7 milyar doların 2.5'i bu yedi ülkenin. 2015'te kurulacak olan Avrasya Birliği ile bu ülkelerin büyüme rakamlarının da hızlanacağı belirtiliyor.

PUTİN 'İN 2 ÖNEMLİ ADIMI
1.
Rusça bilene vatandaşlık hakkı
Putin, geçmişte Rusya'da ya da Sovyetler Birliği döneminde Rusya yönetimindeki topraklarda yaşamış kişilere Rusça bilgilerini kanıtlamaları halinde vatandaşlık hakkı tanıyan kanunu imzaladı. Kanun vatandaşlık kapsamını Sovyet döneminin ötesine de taşıyarak akrabaları Çarlık Rusya'sından y

2. Avrasya Birliği AB'yi model alıyor
Putin'in kurmaya çalıştığı Avrasya Birliği denenmiş bir modeli Avrupa Birliği'ni örnek alıyor. Güney ve Güneybatı komşuları ile kurulmaya çalışılan bu yeni yapı için Kazakistan ve Belarus'la gümrük birliği anlaşması imzalandı. Sırada ise 2015'te birliği Ermenistan, Kırgızistan ve Ukrayna ile büyütme hedefi var.

13 ÜLKE DE 3 FARKLI GÖRÜŞ
13 Sovyet ülkesinden Estonya, Litvanya, Letonya, Moldova, Kırgızistan ve Azerbaycan batılı duruşunu koruyor. Ancak Belarus başta olmak üzere Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Tacikistan Rusya'ya daha yakın. En önemli iddialardan biri de Rusya'nın Ukrayna'dan sonra yeni hamlesini yapacağı ülkenin Moldova olacağı yönünde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeyrek asırda 4 kat büyüdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN