Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BIST'te paralel temizlik başladı

Borsa İstanbul'da başlatılan paralel yapı temizliği ilk sonucunu verdi. Kilit konumdaki genel müdür yardımcıları Çöplü ve Baltacı, raporları beklemeden istifa etti

Giriş Tarihi: 8.5.2014
17 Aralık sonrası yüksek oranda mevduat çıkışı yaşayan Bank Asya'ya yaptığı jest mercek altına alınan Borsa İstanbul'da (BIST) yaprak dökümü başladı. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun kurumda başlattığı inceleme henüz tamamlanmadan art arda gelen istifalar dikkat çekti. Genel müdür yardımcıları Ali Çöplü ve Mustafa Baltacı ile Araştırma Müdürü Orhan Erdem'in kendilerine bağlı ana iş grubu kalmadığı için görevlerinden ayrıldıkları bildirildi. Müfettişlerin hazırlayacağı raporlar doğrultusunda kurumda, alt personelden yönetime kadar kapsamlı bir değişim yaşanması bekleniyordu.

GİDECEKLERİNİ ANLADILAR

Finansal çevreler istifaları söz konusu isimlerin görevden alınacaklarını bildikleri için istifa etmeyi tercih ettikleri şeklinde yorumladılar. Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, kurumda bir süredir organizasyonel etkinliği sağlamak amacıyla yeniden yapılanmanın devam ettiği belirtildi.

BANK ASYA'NIN KÂRI YÜZDE 9 DÜŞTÜ
Borsa İstanbul'a yönelik incelemelerin perde arkasında ise Bank Asya'ya yapılan jestin olduğu belirtiliyor. Kamuya ait kurum ve kuruluşlar, 17 Aralık operasyonundan sonra, siyasi tartışmaların odağındaki Bank Asya'dan mevduatlarını çekti. Borsa İstanbul'un ise 66 milyon liranın üzerinde parasını bu bankaya yatırması sıkıntı yaratmıştı. Soruşturmanın odağındaki Bank Asya'nın yılın ilk çeyreğinde solo net kârı yüzde 9 düşüşle 40.8 milyon lira olarak gerçekleşti. Aynı dönemde kredi ve alacakları ise 16.84 milyara geriledi.

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR
BDDK, SGK ve SPK'nın ardından Maliye ile devam eden görev değişikliklerinin benzerinin Borsa İstanbul'da da yaşanması bekleniyor. Şimdilik istifalarla hayata geçen temizliğin yapılacak köklü bir temizlikle son bulması bekleniyor. Öte yandan Ulaştırma ve Çalışma bakanlıkları başta olmak üzere birçok bakanlıkta da kan değişimi yaşanıyor.

NASDAQ'DA GONG ÇALDILAR
Borsa İstanbul'da başlatılan paralel temizliği beklemeden istifa eden Mustafa Baltacı ve Ali Çöplü, 21 Nisan'da yapılan Nasdaq'daki gong töreninde Başkan İbrahim Turhan'ın yanında yer almıştı. Kurumdaki köklü temizliğin müfettiş raporlarının ardından yapılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BIST'te paralel temizlik başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN