Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes kendine lobi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, kur ve faiz konusunda farklı görüşler olabileceğini belirtti. Başçı "Her Türk vatandaşı lobi yapabilir" dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2014
FinancIal Times Türkiye Zirvesi'ne panelist olarak katılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faiz lobisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başçı, "Kredi alanlar faiz oranlarının düşük olmasını, tasarruf edenler yüksek olmasını istiyor. İthalatçılar 'TL'nin değeri yüksek olsun' derken ihracatçılar ise 'düşük olsun' diyor. Dolayısıyla her Türk vatandaşının lobi yapma, kulis yapma hakkı var. Hem faiz oranları hem de kur seviyesi için herkes istediği yönde kulis yapabilir" dedi.

AVRUPA'YA YAKLAŞIYORUZ
Türkiye'de son 10 yılda iyi bir büyüme trendi olduğuna dikkat çeken Başçı, "2012 yılı itibarıyla Türkiye'nin kişi başına milli gelirinin GSYH'ya oranını Avrupa'yla kıyasladığımızda yüzde 20'den 32'ye çıkmış durumda" dedi. Geçen yıl bu rakamın daha da arttığını dile getiren Başkan Başçı, "Burada Avrupa'ya bir yakınsama söz konusu. Bu trendin gelecekte de devam edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes kendine lobi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN