Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnek çalışmaya Fransız modeli

Esnek çalışmaya Fransa modeli geliyor. 6 maddelik taslakta doğum yapan kadına iş güvencesi, üç çocuğa prim desteği, muayene izni ve evlilik teşviki öne çıkıyor. Belediyeler kreş desteği verecek

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Hükümetten üç çocuk için verilmesi planlanan teşvike yeni formül geldi. Meclis'e sunulacak 6 maddelik taslakta, doğum sonrası esnek çalışma konusunda Fransa modeli benimsendi. Pakette, doğum yapan kadına iş güvencesi, prim ve kreş desteği, esnek çalışma seçeneği, muayene izni ve evlilik teşviki yer alıyor. Nakit desteği ise yüksek maliyet nedeniyle paketten çıkarıldı. Doğumdan sonra kadınların sigorta primi yatarken, burada özel sektörün prim yükünü kamu hafifletecek. Doğum iznine ayrılanların yerine kısa süreliğine birini çalıştırılabilmek de mümkün olacak.

MALİYET HESAPLANIYOR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sosyal güvenlik paketinde üç çocuk teşviki, kadın istihdamının desteklenmesi konularının da yer alacağını açıkladı. Bakan Çelik, 6 maddelik taslağın maliyeti konusunda sosyal taraflarla çalıştıklarını söyledi. Kalkınma ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü çalışmayla aile ile iş hayatı arasındaki doğum ve sonrası bakım işlerinin uyumlu hale getirilmesi hedefleniyor. Pakette evlenme yaşı ve sezaryen gibi konular da yer alıyor. Modelde Fransa modeli benimsense de Türkiye'ye özgü farklı alternatifler de geliştirildi. Kamu kurumunda çalışan anne, çocuğu belirli yaşa gelinceye kadar esnek çalışma modelini tercih edebilecek.

GEÇİCİ ELEMAN BULUNACAK
Özel sektöre, personelin doğum iznine çıktığı sürede özel istihdam büroları aracılığıyla "geçici eleman çalıştırma" imkânı sağlanacak. Doğum izninin dördüncü ayından sonraki bölüme ilişkin sigorta primlerinin de İşsizlik Fonu'ndan karşılanması öngörülüyor.

ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNDE İŞBİRLİĞİ
Çocuk bakım hizmetleri, merkezi yönetim, işveren, yerel yönetim ve aile işbirliğiyle yürütülecek. Gelir durumu iyi olmayan ailelere belediyeler aracılığıyla ücretsiz kreş imkânı sağlanması planlanıyor. İsveç, Finlandiya gibi ülkelerde kreş gibi hizmetler ailelerin gelir durumuna göre kamu tarafından sübvanse ediliyor.

İŞE ALMA ZORUNLULUĞU GELİYOR
Kadın istihdamını teşvik kapsamında doğum sonrası için işverene işe alma zorunluluğu getirilecek, çocuk yardımı artırılacak. İş ve çalışma koşulları hamileliği riske atmayacak şekilde düzenlenecek. Periyodik kontroller konusunda her türlü kolaylık gösterilecek. Hamile kadınlar ağır işlerde çalıştırılmayacak. Kamuda çalışan işçi ve memur kadınlar muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak. Riskli yerlerde çalışanların yeri değiştirilecek.

ESNEK ÇALIŞANA GÜVENCE
Esnek çalışanların iş mevzuatında bulunan haklara erişebilme imkânları geliştirilecek. Tüm esnek çalışanların eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili, günlük dinlenme süresi, kreş gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak. Çocuk sahibi olan kadınların işgücü piyasasından kopmalarının engellenmesine dönük teşvik edici düzenlemeler yapılacak.

DOĞUM HIZI ARTACAK
Doğum hızının yüzde 3'e çıkarılması da hedefler arasında. Türkiye'de doğurganlık hızı 2.08. Çalışan kadınlarda oran yüzde 1'e düşüyor. Paket kapsamında çalışan kadınların daha çok çocuk sahibi olması öncelikler arasında yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnek çalışmaya Fransız modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN