Tüpraş'ı yakacak belgeler

Yeni ortaya çıkan belgeler Tüpraş'ı çok zor durumda bırakacak.

Giriş Tarihi: 9.5.2014 17:32 Güncelleme Tarihi: 9.5.2014 17:49
Sapanca Gölü'nden su çektiği için şikayetlere konu olan Tüpraş'ın, su tahsisinin olmadığı ortaya çıktı.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın resmi yazılarıyla, Tüpraş'ın 1950'li yıllardan itibaren su tahsisinin bulunmadığı, ve özelleştirme sürecinde de ayrıca bir düzenleme yapılmadığı belgelendi.

Yaşanan kuraklık ve aşırı kullanım baskısı nedeniyle Sapanca Gölü can çekişirken, Tüpraş'ın herhangi bir tahsis bulunmadan su çektiği iddia ediliyor. Tüpraş tarafından yapılan yazılı açıklamalarda, 1950'li yıllarda alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Sapanca Gölü'nden su tahsisi onayı verildiği iddia edilmişti. Tüpraş yetkilileri, 1950'li yıllarda alınan tahsisin özelleştirme sonrası devam ettiğini açıklamıştı.


TÜPRAŞ'IN SU TAHSİSİ İLE İLGİLİ BİR KARAR BULUNAMADI

Ancak Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Tüpraş'ın özelleştirme öncesinde de Sapanca Gölü'nden herhangi bir tahsisinin bulunmadığını ortaya çıkardı. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün 26.08.2013 tarihli 637884805.02.05-677658086 sayılı yazısında; "KİT'lerin su ihtiyaçlarını Sapanca Gölü'nden karşılanması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı talep edilmektedir. '1950'li yıllara ait Bakanlar Kurulu Kararları üzerinde yapılan araştırma sonucunda herhangi bir karara rastlanmamıştır" denildi.


ÖZELLEŞTİRME DE AYRICA DÜZENLEME YOK

Öte yandan Tüpraş, kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirmeleriyle birlikte haklarının aynı şekilde kullanılmaya devam edeceğini iddia ediyordu. Ancak bu iddisına Başbakanlık Özelleştirme İşleri Daire Başkanlığı 28.08.2013 tarihli 86039450-6221 sayılı yazısıyla verdiği cevapta, "Tüpraş'ın su kullanım ve benzeri iş ve işlemlerinden kaynaklanan hakkı ve yükümleriyle ilgili ayrıca bir düzenleme getirilmemiştir" denildi.


TÜPRAŞ NASIL SU ÇEKİYOR?

Her iki belgeyle de Tüpraş'ın Sapanca Gölü'yle ilgili olarak herhangi bir su tahsisi olmadığı ortaya çıkmış oldu. Sakarya ve Kocaeli'de yaşayan vatandaşlar, yaşanan kuraklığa rağmen Tüpraş'ın Sapanca Gölü'nden izinsiz su kullanmasına izin verilmeye devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Kaynak: Sakaryadantaraf.comBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüpraş'ı yakacak belgeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN