Türkiye'nin en iyi haber sitesi

VakıfBank'ın ilk çeyrek net kârı 374 milyon TL

Giriş Tarihi: 9.5.2014

VakıfBank, yılın ilk çeyreğinde 374 milyon lira net kâr elde etti. Genel Müdür Aydoğan, "Ülke ekonomisine sağladığımız kredi desteği 113.5 milyara yükseldi" dedi

VakıfBank 31 Mart 2014 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Banka, konsolide olmayan finansal tablolarına göre yılın ilk çeyreğinde 373.6 milyon TL net kâr elde etti. VakıfBank'ın aktif büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.3 artışla 139.2 milyar TL'ye, nakdi kredileri yüzde 28.7 yükselerek 89.3 milyar TL'ye, toplam mevduatı ise yüzde 27 artarak 83.1 milyar TL'ye yükseldi. VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, "Özellikle yurtdışı piyasalar kaynaklı hareketliliğin yüksek olduğu bir dönem olması, gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik endişeler artmasına rağmen ülke ekonomisine destek vermeye devam ettik. VakıfBank'ın yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisine sağladığı nakdi ve gayri nakdi kredi toplamı 113.5 milyar TL'ye yükseldi" dedi.

REEL EKONOMİYE BÜYÜK DESTEK
Söz konusu dönemde bankanın nakdi kredileri yıllık bazda yüzde 28.7, çeyreklik bazda yüzde 3.3 oranında artarak 89.3 milyar TL'ye yükseldi. Gayri nakdi kredileri ise yıllık bazda yüzde 33.8, çeyreklik dönemde yüzde 3.8 oranında yükselerek 24.2 milyar TL'ye ulaştı. Üretim, ihracat, projeler ve dolayısıyla istihdama destek olmaya devam ettiklerini ifade eden Aydoğan, "Başta enerji ve altyapı olmak üzere ülkemiz için hayati önem arz eden projelerin finansmanında etkin rol oynamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

60 YILDA 870 ŞUBE 15 BİN ÇALIŞAN
Bu yıl bankanın 60'ıncı kuruluş yıl dönümünü kutladıklarını hatırlatan Genel Müdür Aydoğan sözlerine şöyle devam etti: "VakıfBank büyümeye ve sektördeki öncü konumunu güçlendirmeye devam ediyor. 60'ıncı yılımızda, 870 şube ve yaklaşık 15 bin çalışanımızla başta reel sektör olmak üzere Türkiye ekonomisine destek olmaya devam edeceğiz."

MEVDUATTA GÜÇLÜ BÜYÜME
Genel Müdür Aydoğan şube açılışlarının da katkısıyla mevduat alanında güçlü bir büyüme gösterdiklerini belirtti. Aydoğan, "Toplam mevduatımız yıllık bazda yüzde 27 oranında artarak 83.1 milyar TL seviyesine yükseldi. Daha da önemlisi toplam vadesiz mevduatımız aynı dönemde yüzde 40 büyüyerek 15.1 milyar TL'ye, tasarruf mevduatımız yüzde 31 büyüyerek 33.3 milyar TL'ye ulaştı. Vadesiz mevduat ve tasarruf mevduatının toplam mevduattan daha hızlı büyümesi, mevduatımızın tabana yaygınlaştığını net bir şekilde göstermektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VakıfBank'ın ilk çeyrek net kârı 374 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN