Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'e inat Türkiye

Türkiye, üzerinde oynanan bütün oyunlara rağmen mayısa rekorlarla girdi. TL dolar karşısında gücünü zirveye çıkarırken, faizler düştü. Yabancı yatırımcı Türkiye'ye hücum etti

Giriş Tarihi: 10.5.2014
Gezi olaylarıyla başlayıp 17 Aralık operasyonuyla devam eden ekonomiyi bozma oyunu tutmadı. Türkiye'yi karalamak için hiçbir fırsatı kaçırmayan kredi derecelendirme kuruluşlarının olumsuz değerlendirmeleri de yabancı yatırımcıların gözünde Türkiye'nin cazibesini azaltmadı. Yabancı yatırımcılar, Türkiye'ye adeta hücum etti. TL, son 2.5 ayda gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi oldu. İstanbul Borsası'na son üç ayda net yabancı girişi 1.3 milyar doları geçti.

TL AÇIK ARA LİDER

Yabancı ilgisi Türk Lirası'nı, dolar karşısında 4.5 ayın zirvesine çıkardı. Borsa İstanbul'da da endeks 76 bine dayanarak 25 Kasım 2013'ten bu yanaki en yüksek seviyeye ulaştı. Piyasalarda seçim öncesinde başlayıp sonrasında güçlenerek devam eden siyasi istikrarın süreceği beklentisi, Fed ile Avrupa Merkez Bankası'nın önümüzdeki döneme ilişkin stratejisinin gelişmekte olan ülkelere ilgiyi artırması Türkiye'yi cazibe merkezi yaptı. 17 Aralık operasyonunun ardından 24 Ocak'ta 2.33 TL'ye yükselen dolar, martın son haftasından itibaren düşüşe geçti. 24 Mart'ta 2.23 TL olan dolar, bu hafta içerisinde 2.07 TL'nin altına inerek 4.5 ayın en düşük seviyesini gördü. TL, son 2.5 ayda dolar karşısında yüzde 6 değerlenerek, gelişmekte olan ülkele para birimleri arasında açık ara lider oldu. TL'yi yüzde 5.5'le Brezilya Reali, 4.2 ile Kore Won'u, 3.9'la Güney Afrika Rand'ı takip etti. TL bu hafta da dolara karşı yüzde 1.1'le en çok değer kazanan ikinci para birimi oldu. Hızlanan yabancı girişiyle gösterge tahvilin faizi de yüzde 8.95 ile aralık ortasından bu yana en düşük seviyeye indi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'e inat Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN