Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eleşkirt'e denetçi eli değdi

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine bağlı Türkeli köyündeki ilkokul çocukları geçen hafta denetimde dünyanın dört büyüğünden biri olan KPMG yöneticilerini ağırladı. Gönüllüler, 54 yıl önce Marshall yardımıyla yapılan ilkokulu hayata döndürdü

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Erkekler için askerlik, asla sonu gelmeyen bir anı deryası. Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine bağlı Türkeli (eski adıyla Kurdalya) köyünde öğretmenlik yapan Hüseyin Bolat'ın askerlik hikâyesiyse 63 minik yüreğin hayatını değiştirdi. Hüseyin öğretmen, 1960'ta Marshall yardımlarıyla yapıldığından bu yana unutulmuş okulunu, çürümüş tahtaların kapladığı sınıfları, çocukların eksi 40 derecede nasıl eğitim gördüklerini anlatınca konu, koğuş arkadaşı olan KPMG Türkiye Denetim Müdürü Algan Acar'ın dikkatini çekmiş. Askerliğin ardından İstanbul'a dönen Acar, şirketteki arkadaşlarına Hüseyin öğretmeni ve okulunu anlatınca, günde 16 saat mesai yapan KPMG çalışanları belki de Türkiye'nin en hızlı gelişen sosyal sorumluluk projesine imza atmış. Türkeli Köyü İlkokulu'nun öğrencileri şimdi kuru, badanalı, çatısı akmayan, lağım kokmayan bir okulda "KaPeMeGe'ye teşekkürler" diyor.

KIZLAR DAHA ZEKİ
Eleşkirt'in küçük bir köyü olan Türkeli'ye giderken projenin süreciyle ilgili KPMG Türkiye Başkanı Ferruh Tunç'tan bilgi aldık. Yolculuğumuzun amacı Türkeli Köyü İlkokulu'nda KPMG gönüllülerinin bir yılı aşkın süredir yaptıklarını görmek, okul bahçesindeki ağaçlandırma çalışmaları bahanesiyle çocuklarla bir araya gelmekti. Bizi okulun ikinci sınıf öğretmeni Serdar Tosun karşıladı. Dokuz yıldır bölgede öğretmenlik yapan Tosun, özellikle kız öğrencilerinden çok umutlu. Kızların bir hayli fazla oluşu ve girişkenliği bizim de dikkatimizden kaçmadı. Serdar öğretmen de aynı fikirde, "Kız öğrenciler daha zeki, daha hevesli" diyor.

ABLALAR GELMİŞ YAKINDA GİDER
KPMG gönüllüleri arasında şirketin orta düzey yöneticileri vardı. Algan Acar'ın hikâyesinden sonra her biri kolları sıvayıp Ağrı'nın yolunu tutmuşlar. İşe önce okulun ıslak zemini düzeltmekle başlanmış. Sınıflar düzenlenmiş, temizlenmiş. Çatı onarılıp, duvarlar boyanmış. Tezek yakılan sobalar elden geçirilmiş, şimdi okula kömür desteği veriliyor. "Bütün bunlar önceleri köylü ve çocuklar tarafından şaşkınlıkla karşılandı" diyor Ferruh Tunç. Ağrı Dağı'nın müthiş manzarası eşliğindeki okul bahçesine kurdukları basket potasında çocuklara turnike öğretirken, bir yandan da süreci anlattı: "Hüseyin öğretmen askerden köye gelip KPMG diye bir şirketin okula yardım edeceğini söylediğinde herkes gülmüş. Arkadaşlarımız malzeme gönderdiğinde 'hepsi bu' demişler. Köye geldiklerinde, 'giderler' denmiş. Kovalar ve küreklerle işe sarıldıklarında ciddi olduğumuza inanmışlar. Şimdi veliler bizi evlerine davet ediyor, müthiş misafirperverlikleriyle teşekkür ediyorlar."

YIKIM GÜNDEMDE
Türkeli Köyü İlkokulu'na 54 yıldır el değmemiş. Hiçbir onarım görmeyen okulun kalın ve yaşlı duvarları son günlerini yaşıyor gibi. Okulun yıkılıp yeniden yapılması gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı bununla bilgili kararı mayısta verecek. Ferruh Tunç, "Tadilat ya da yeniden yapım kararı çıkarsa KPMG olarak sürecin bir noktasında bulunmayı düşünüyoruz. Anladık ki bu tür sorunlar Türkiye'nin her yerinde var. Projelerimizi bu noktaya odaklandırabiliriz. Biz de kendi aramızda karar sürecindeyiz" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eleşkirt'e denetçi eli değdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN