Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı akını var çok rekor kırarız

Vergi rekortmeni Avukat Pekin, "yabancı sermaye gelmez" diyen TÜSİAD'a sert çıktı: "Yabancı müşterilerimiz artıyor, rekor kırmaya devam edeceğiz"

Giriş Tarihi: 12.5.2014
Maliye Bakanlığı geçtiğimiz gün 2013 vergi rekortmenleri listesini açıkladı. Listede her yıl birçok ünlü işadamını geçen Türkiye'nin önde gelen hukuk bürolarından Pekin&Pekin'in kurucusu avukat Ahmed Pekin de vardı. 11'inci sırada yer alan, 9 milyon TL vergi ödeyen Pekin ile buluştuk.

Her yıl rekortmenler listesinde üst sıralardasınız. Bu yıl da ilk 11'desiniz. Avukatlar iyi mi kazanıyor?
20 yıldır vergi rekortmeniyim. Geçen yıl brüt kazancımız 34 milyondu. Kanunen kabul edilen gelirler düşüldüğünde net gelirimiz 25 milyondu. 9 milyon TL vergi tahakkuk etti. Müşterilerimiz daha çok yabancı olduğu için gelirimiz euroyla. Kurlar yükselince gelirimiz de arttı.

Sizin gelirinizden belki daha yüksek kazanan birçok işadamı "listede yok" diye eleştirildi...
Şimdi bakın "işadamları vergi vermiyor" deniyor. Şirketler Gelir Vergisi ödemez. Kurumlar Vergisi öder. Bunun beyannamesi nisan sonuna kadar verilir. Oradaki vergi sıralaması mayıs sonunda açıklanır. Avukatların şirket kurma hakkı yok. O yüzden biz Gelir Vergisi listesindeyiz. Gelir Vergisi beyannamesinde adı geçen işadamları şirketleri kâr dağıtılınca ondan aldığı paranın vergisini ödeyenlerdir. Mesela 3'üncü Havalimanı'nı alan işadamları yazıldı, çizildi. Nihat Bey (Özdemir) benim dostumdur, çok da namusludur. Gelir Vergisi mükellefi değildir. Şirketi vergi ödüyor mu ödemiyor mu demek için Kurumlar Vergisi'ne bakmanız lazım. Bir de şu var: Adamlar 3'üncü Havalimanı ihalesini kazandı diye rekortmen mi olacak? Belki zarar ediyor. Üzerine vergi mi verecek. Bunlar doğru eleştiriler değil.

YABANCI İSTİKRARA BAKAR
Bu yıl iki seçim olacağı için iş dünyasında endişeli bir hava vardı. Siz nasıl görüyorsunuz, vergide yine ilk 10'a girer misiniz? Bu yıl da 2013 gibi bir gelirimiz olur ve vergimizi öderiz. Gezi olayları, 17 Aralık, seçimler yabancıları etkilemiyor. Öyle olsaydı her gün olayların olduğu Latin Amerika ülkelerine kimse gitmezdi. Yabancılar ülkede istikrar var mı yok mu ona bakıyorlar. Sizin memleketiniz de basın özgürlüğü azmış, çokmuş ya da hukukta görevden almalar olmuş gibi konularla ilgilenmezler. Herkes unutuyor. Eskiden de Türkiye'de her yıl iki seçim olurdu.

TÜSİAD fal mı açmış
O süreçte TÜSİAD ve TUSKON yargıdaki gelişmelerin yabancı sermayeyi etkileyeceğini söylemişlerdi... İtiraz edenler Türkler. Yargıdaki iş cezayla ilgili. Yabancının orada işi olmaz. Bu yıl şu ana kadar 3 milyon vergi tahakkuk etti. Ciro 11 milyon net, gelir 8 milyon. Müşterilerimiz yabancı olduğu için etkilenmedikleri bu rakamlarla görülüyor. Bunun dışında "yabancı gelmez" diyenlerin dayanağını incelemek lazım. Rakamlar öyle demiyorsa da "Kardeşim fal mı açtın da yabancı gelmez dedin" diye sormak lazım.
Yabancı avukatlık büroları geliyor. Satın almalar yapıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Geçmişte baro başkanı bizle toplantı yaptı. Ben şirkette altyapıyı yeniledim. Yabancılar gelsin, bu bir rekabettir. Ama haksız bir rekabet var. Çünkü onlar buraya geldiklerinde şirket kurabiliyor. Dolayısıyla yüzde 20 Kurumlar Vergisi ödüyor. Biz şirket kuramıyoruz, yüzde 35 Gelir Vergisi ödüyoruz. Bunun düzeltilmesi lazım.

FİNANS AVUKATI OLDUK 'KOVBOY' DEDİLER
Sizin büronuz ağırlıklı finans sektöründe çalışıyor. Hatta size bu yüzden bir dönem "kovboy" lakabı takmışlar. Doğru mu?
Büroda 50'ye yakın avukat çalışıyor. Aralarında finans, birleşme ve satın alma, vergi gibi 7 tane bölümümüz var. Bir ihtisaslaşma söz konusu. Konjonktürel gelişmelerden etkilenmiyoruz. Faizler arttığında ya da dışarıdan finansman sıkıntısı yaşanıyorsa biz diğer işlere ağırlık veriyoruz. Finans alanında uzmanlaştık. Şu ana kadar ağırlıklı yabancılar olmak üzere 25 tane banka kurduk. 1983 yılında Turgut Özal'ın başbakan olmasının ardından yayınlanan birkaç ciltlik resmi gazeteyi inceledim. Piyasa ekonomisine geçildiğine dair bir takım kararlar dizisi vardı. Türk parasını korumakla ilgili her şey yasaktı. Bu karar üzerine mesleğin nereye gideceğini anladım. Finans avukatı olmaya karar verdim. Kovboy lakabı da o dönemde bazı arkadaşların taktığı isimdi.
Hep tartışılıyor. Doktorlar da kazanıyor ama listede yok... Adam ya iyi kazanmıyordur ya da kazandığı paranın vergisini ödemiyordur. Onlara sormak lazım. Ben kazandığım paranın vergisini öderim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı akını var çok rekor kırarız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN