Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliye 659 vakfı takibe aldı

Giriş Tarihi: 13.5.2014

Vakıf ve derneklerin gelirleri mercek altında. Maliye, 659 vakıf, dernek ve çok sayıda tatil sitesini takibe aldı. Büyük paraların döndüğü çay, yemek daveti ve bağışlar birer birer inceleniyor

Hükümet kamusal vakıflarla derneklerin gelir ve harcamalarını disipline etmeye yönelik çalışmalara hız verdi. Riskli sektörlerin denetimlerinin kapsamını genişleten Maliye Bakanlığı, kamu yararına çalışan 659'a yakın vakıf, dernek ve çok sayıda tatil sitesini takibe aldı. Sosyal dayanışmayı sağlamak ve gelir elde etmek için lüks otellerde yapılan davet, eğlence, yemek ve bağışlar tek tek araştırılıyor. Vergi Denetim Kurulu (VDK) tarafından yapılan incelemelerde kamu vakıflarının çeşitli işlemler karşılığında vatandaştan bağış adı altında topladığı paraların çok büyük boyutlara ulaştığı görüldü. Türkiye'de 5 bine yakın vakıf, 80 bin civarında da dernek bulunuyor. Vakıfların 659'u kamusal ağırlıklı, 255'i vergiden muaf. Bunlar arasında Türk Kalp Vakfı'ndan Mehmetçik Vakfı'na kadar çok sayıda vakıf bulunuyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, VDK'nın 83 dernek ile 6 vakfa yönelik incelemelerini tamamladığını anımsattı. Şimşek, "19 dernek ile 2 vakıfta incelemeler sürüyor" dedi.

TATİL SİTELERİNE CEZA

Maliye, şikâyetler üzerine internetten otel rezervasyonu yapıp vatandaşı zarara uğratan siteleri de incelemeye aldı. Her rezervasyon için yüzde 15-20 komisyon alan çoğunluğu yurtdışı merkezli şirketlerde vergi incelemesi yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye 659 vakfı takibe aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN