Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye'den yatırım başarı öyküsü olur"

Türkiye'de temaslarda bulunan Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç, yatırımlar konusunda sonuç almak istediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 13.5.2014 11:49
Türkiye'yi 'ikinci ve daha büyük evim' sözleriyle tanımlayan İzzetbegoviç, savaş sonrasında Türkiye'nin ülkesinin iyileşme ve reform sürecini yakından takip ederek bu konuda elinden geleni yaptığını; AK Parti iktidarıyla çalışmaları kapsamında da artık Bosna Hersek'e Türkiye'den yatırımlar konusunda sonuç almak istediklerini söyledi.

TRT Türk'e konuşan İzzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinde Bosna Hersek'in NATO üyeliği ile AB'ye entegrasyon hedefi kapsamında tıkanan reform sürecinin yeniden nasıl canlandırılabileceği ve ülkesinde özellikle gençlere nasıl istihdam yaratılabileceği noktaları üzerinde durulduğunu kaydetti. Konuk Devlet Adamı, ülkesinin tıkanan AB ve NATO süreçleri konusunda Türk yetkililerinin de endişeli olduğun ifade etti.


'GENÇLERİN YARISI İŞSİZ, İSTİHDAM YARATIN'

Bosna Hersek'te halkın yüzde 30'unun, gençlerinse yüzde 50'sinin işsiz olduğunu belirten Bakir İzzetbegoviç, ülkesine Avusturya ve Slovenya'dan daha az yatırım yaptığını belirttiği Türkiye'den, işadamlarına yatırım konusunda destek olması çağrısında bulundu. İzzetbegoviç, Türkiye'nin bölgesel teşvik ve Eximbank kredisi gibi desteklerini Bosna Hersek için de uygulayabileceğini söylerken, ''Bu bir başarı öyküsü olacaktır. Türk işadamları Bosna'da para kazanırken, genç insanlarımızı da istihdamla buluşturmuş olur. Avrupa'ya yakın ve entegre bir pazarız, köprü ülkeyiz. Bosna'ya gelmek için doğru zaman. Üstelik yatırımın maliyeti de Avrupa'ya kıyasla düşük'' diye konuştu. Türkiyeyle karşılıklı vize ve vergi muafiyetini hatırlatan Bakir İzzetbegoviç, potansiyel sektörleri enerji, madencilik, gıda, turizm ve balıkçılık olarak sıraladı. İzzetbegoviç, ''Özellikle gençlere fırsat, perspektif ve şans yaratmalıyız. İstihdam yaratacak tüm yatırımlar başımızın tacı olacak'' dedi.


ÜÇLÜ MEKANİZMA VE NATO SÜRECİ...

Türkiye - Bosna Hersek - Sırbistan üçlü girişimi hakkında ''Çok faydasını gördüğümüz bir yapıydı. Türkiye arabulucu oldu, yanyana yaşayan ama savaştan sonra tekrar yakınlaşmada tereddüt eden iki ülkeyi tıkanmışlıktan bizi kurtardı. Sırbistan komşumuz, birbirimize mecburuz'' diyen İzzetbegoviç, AB entegrasyonu ve NATO üyeliği konusunda ise "Maalesef haberler çok iyi değil, daha doğrusu haber yok'' dedi. İzzetbegoviç, Sırbistan'in NATO'ya dönük tereddütleri olduğunu, kendilerinin ise Örgütün Sırbistan için de yararlarına inanarak onları teşvik etmeye çalıştıklarını ve Bakan Davutoğlu'ndan da bu süreçte destek gördüklerini aktardı. İzzetbegoviç, son on yılda Sırbistan'da NATO'ya evet diyenlerin üç kat artarak yüzde 30'a çıktığını,ancak bu oranın yüzde 50'ye yükseltilmesine ihtiyaç olduğun kaydetti.


''SURİYE, BOSNA'NIN YAŞADIKLARINI HATIRLATIYOR''

Bakir İzzetbegoviç, Mısır ve Suriye'deki durum konusunda da değerlendirmelerde bulunurken, her iki ülke için de iyimser olamadığını söyledi. İzzetbegoviç, ''(Suriye'deki) Şu anki manzaralar Bosna'nın yaşadıklarını hatırlatıyor. O zaman da Bosna unutulmuş, akan kan normal karşılanmaya başlanmıştı. Aynı şey Suriye için oluyor. Ölenler bir rakamdan ibaret. Yeni bir motivasyon lazım, o insanlara yardım için adım atılmalı. Türkiye bu konuda sessiz kalmadı ama güçlü ülkeler onu yalnız bıraktı. Dünyada yardım isteği yok'' dedi. Mısır'da ise halen bir normalleşme sürecine geçilemediğini ve yüzlerce insana verilmiş idam cezalarıyla çok sert bir rejimin sürdürülmeye devam ettiğini belirten İzzetbegoviç, gidişatın ülkenin kalkınması açısından sorun oluşturduğunu ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'den yatırım başarı öyküsü olur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN