Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçinin bayram günü

Giriş Tarihi: 14.5.2014

Bu yılki Dünya Çiftçiler Günü'ne kuraklık ve don damgasını vurdu. Hükümet ve sektör temsilcileri "çiftçinin her zaman yanındayız" diyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde, kuraklık, don ve dolu afetlerinde zarar gören çiftçilerle Malatya'da buluşacaklarını bildirdi. Bayraktar, yazılı açıklamasında, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Ordu, Malatya ve Konya'da "Doğal Afetleri Değerlendirme" toplantıları düzenleme kararı aldıklarını belirtti. Bu kapsamda ilk toplantılarını dün Ordu'da gerçekleştirdiklerini anımsatan Bayraktar, kuraklık, don ve dolu afetlerinde zarar gören çiftçilerle 14 Mayıs'ta Malatya'da, 16 Mayıs'ta ise Konya'da buluşacaklarını kaydetti.

TOPLANTILAR YAPILACAK

Bayraktar, Malatya'nın, dünya kuru kayısı ticaretinin yüzde 75'ini karşıladığını ve ihracatta yüzde 90 paya sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Don nedeniyle yüzde 100'e varan kayıplar var. Don afeti nedeniyle geçen yıl 314.1 milyon dolarlık kuru kayısı, 42.5 milyon dolarlık taze kayısı ihracat geliri elde eden Türkiye ekonomisi bir kayba uğrayacak. Adıyaman ve Gaziantep'te Antep fıstıklarında sorun var. Önemli bir ceviz üreticisi Kahramanmaraş don felaketinden kötü etkiledi. Toplantıya, Malatya'nın yanı sıra don ve kuraklıktan zarar göre Elazığ, Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye, Adana, Hatay ve Kilis'ten ziraat odası başkanları katılacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçinin bayram günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN