Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konuk: Türk çiftçisi başarısını ispatladı

Pankobirlik Başkanı Recep Konuk, "Türk çiftçisi omuzundaki yük hafiflediğinde, toprakla arasına örülen duvar kalktığında ne yapabileceğini gösterdi" dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2014
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Türk çiftçisinin omuzlarındaki yükün hafifletildiğinde, toprakla arasına örülen duvarların kaldırıldığında neleri başarabileceğini kendi inşa ettiği sanayi tesisleriyle ispatladığını söyledi.

ÇİFTÇİNİN ÖZEL GÜNÜ VAR
İnsanlık tarihinin en eski uğraşlarından biri tarım, insanlık tarihinde insanların ilk mesleklerinden birisinin de çiftçilik olduğunu söyleyen Konuk, "Bugün dünya çiftçiler gününü kutluyoruz. Bugün vesilesiyle tarım sektörü ve çiftçi hatırlanacak. Tespitler, temenniler ve beklentiler dile getirilecek. Gösterişli veya gösterişsiz birkaç tören, bir kaç toplantı da düzenlenecek. Çiftçiye özel bugünde, tek geçim kaynağı çiftçilik olanlar istisnaları dışında meydanlarda, salonlarda olmayacak. Adlarına ithaf edilmiş bugünü sadık dostları kara toprakla haşır neşir olarak geçirecek, kutlamayı daha çok çalışarak yapacaklar. Binlerce yıldır olduğu gibi, topraktan kıymet üretmek için işlerinin başında olacaklar" dedi.

TOPRAĞIN KIYMETİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ
Recep Konuk sözlerine şöyle devam etti: "Çiftçinin dişinden tırnağından arttırdıklarıyla okuttukları evlatları doktor oldu,mühendis oldu, sanatçı oldu, öğretmen oldu, eczacı oldu, kimyager oldu, avukat oldu, hakim, savcı oldu... Onlar ürettikleri ve ürettiklerinden arttırdıklarıyla sadece bir ülkenin fiziki inşasına ilk can suyunu vermekle kalmadı, beşeri inşası da onların ferasetinin eseri oldu. Çiftçiler olarak biz itibarımızı yaptığımız işle ve ülkemize verdiğimiz katkı ile inşa ettik. Hisseden daha fazla pay derdinde de asla olmadık. Aza da çoğa da şükretmek bizim fıtratımızın gereğidir. Topraktan ürettiğimiz kıymetin ülkemiz için kıymetini biliyoruz.

ÇİFTÇİLİĞİN BİNLERCE YILLIK GEÇMİŞİ VAR
Çiftçiliğin diğer mesleklere göre insanların yaptığı en eski işlerden biri olduğunu da sözlerine ekleyen Konuk, "Çiftçilik tarihi kökleri binlerce yıl öncesine dayanan bir meslektir. Ancak bu durum çiftçiliğin modasının geçtiği anlamına gelmeyeceği gibi çiftçiliğin ve onların yaptığı işin önem ve itibarını da zedelemez. Hatta mevcut durumda diğer meslek guruplarına göre bugün için milli gelirden daha az pay almaları, mesleği çiftçilik olan ve geçimini tarım sektöründen sağlayan kesimin kişi başına milli gelirden hissesine düşen payın, ülke ortalamasının üçte birlerinde kalması da onların üretiminin ve ürettiklerinin önem derecesi ile ilgili bir gösterge kabul edilemez. Onlar yaptıkları iş ve topraktan ürettikleri değerle bu ülke için taşıdıkları önemi ispat etmiş, yaptıkları fedakârlıkla ülke ekonomisine ilk can suyunu vererek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konuk: Türk çiftçisi başarısını ispatladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN